...Будьонний спустився з трибуни, підійшов до Андрія, поплескав по плечу. Запитав, звідки такий вправний вершник. «З Кагарлика, товаришу маршал», - відповів Андрій. «І коні ваші?» - «І коні наші, кагарлицькі, товаришу маршал». Будьонний тут же дав вказівку укласти угоду з Кагарлицьким кінним заводом на постачання скакунів до армії.

То було у 1940 році на скачках у Москві. Суперники були серйозні, та Андрію Волошину вдалось стати призером. Його кобила Тарантелла проявила в змаганнях найкращі якості. Власне, із сорокового року і стало відомо по всій країні про кагарлицьких коневодів.

I не один Андрій Волошин прославив наш Кагарлик. У 1941 році 15 червня організовувались чергові скачки у Києві. Від нас там виступав Семен Янішевський на жеребці Трафальгард. І виграв. І одержав грошову премію. І одночасно одержав запрошення взяти участь у наступних змаганнях, які планувалися на 22 червня.

Самі розумієте, що ці змагання не відбулися - війна. Кагарлицький кінний завод готувався до евакуації. Розсортували кінне поголів'я - жеребців передали до армії, конематок погнали за Дніпро.

А вже по війні той же Семен Янішевський з товаришами їздив на розшуки кагарлицького табуна. Та знайдено було коней лише шестеро. Перспективи відродження кінного заводу стали примарними. В серпні 45-го він юридично завершив своє існування.

* * *

Історія конезаводу починається з 1930 року. Колгосп імені Леніна закупив 25 племінних жеребчиків і 6 кобил. Вони й стали базою для майбутнього маточного ядра. Спочатку це була просто конярська товарна ферма, а згодом, у 1935 році, вона перейменувалась у племінну конярську ферму, у 1936 році - у колгоспний кінний завод.

Велику роль в створенні і розвитку заводу відіграв Є. В. Сдобнєв, який спочатку працював тренером, а потім завідуючим конезаводом. Працював він  добре, ініціативно, за що неодноразово одержував премії, зокрема, у 1938 році  був нагороджений патефоном.

Розведення коней було поставлено на наукову основу. Велика увага  приділялась правильній годівлі, догляду і утриманню поголів'я, особливо парувальній кампанії, а потім вирощенню молодняка. Для цього в колгоспі створювалась належна матеріальна база. Так, завод займав площу до 20 гектарів; на чотирьох гектарах — маточна конюшня і варок (загороджений дворик); 0,5 гектара — тренерська конюшня; 15 гектарів — колгоспний іподром.

Ретельно складалися кормові раціони для всіх груп коней. Потреби в них задовольнялися вповні. Так, наприклад, у 1937 році для племінного поголів’я було виділено 1034 цнт вівса, 621 цнт сіна, 1076 цнт ярої соломи, 300 цнт кормової моркви. Всі матки і молодняк протягом цілого сезону перебували на випасах.

Значний поштовх до поліпшення племінної роботи дало запровадження у 1938 році штучного осіменіння. Підготував колгосп і свого спеціаліста  - техніка штучного осіменіння. Ним став С. Д. Янішевський, який закінчив спеціальні курси  при Київській державній конюшні. Працював він разом із своїм помічником В. С. Васильченком.

Пункт штучного осіменіння колгоспу зробив певний вклад у поліпшення породних якостей поголів’я коней у колгоспах як Кагарлицького, так і сусіднього Миронівського районів.

Конезавод не лише займався осіменінням кобил з інших колгоспів, а й сам реалізовував племінну продукцію. Вона продавалась після апробації на іподромних випробуваннях. Ось факт: за 8 років колгосп імені Леніна тільки племінних жеребців і маток реалізував іншим колгоспам відповідно 52 і 28. А всього  із 1931 по 1938 рік було продано півтори сотні голів. Сюди входять і ті коні, які здавалися в армійські кавалерійські частини.

* * *

Як уже розповідалось вище, кагарлицькі коні на змаганнях всесоюзного рівня відзначалися високими швидкісними якостями, витривалістю і грацією, що й помітив маршал Будьонний.

Це - результат добре, на науковому рівні, організованих заїздів, тренінгу та іподромних випробувань коней у Кагарлицькому конезаводі. Вони здійснювалися під керівництвом завідуючого конезаводом Є. В. Сдобнєва. Він же був і тренером. Навчав, як правильно об’їжджати молодняк коней. Об’їздка півторарічного молодняку проводилась по колу біля тренерської конюшні. Привчали лошат до вуздечки і вудил. І вже до кінця другого місяця об’їздки молодняк спокійно ходив під сідлом, слухався керування. Метод Сдобнєва, коли лошат спочатку привчали до вершника, а потім до сідла, давав добрі результати. Коні, які були в тренінгу, не перевтомлювались і не виконували надмірної роботи. На конезаводі не зафіксовано жодного випадку захворювання чи відхилення від норми молодняку під час об’їздки.

Щopoкy через тренінг-пункт конезаводу пропускалися 20-25 голів племінного молодняку також інших колгоспів району. При цьому їх конюхи набували практичних навичок і теоретичних знань.

Іподромні випробування молодняк конезаводу почав проходити із 1931 року. Кагарлицькі коні побували на іподромах Харкова, Одеси, Кіровограда, Білої Церкви. І, як правило, завойовували призові місця. Наприклад, С.Д. Янішевський за вісім років 91 раз займав призові місця

* * *

Отож цілком закономірно, що на скачках у Москві в 1940 році кагарлицькі коні були високо оцінені маршалом Будьонним. Хто-хто, а він добре знався на конях...

Днями ми повернулися зі сходу від наших добровольців.

Погодні умови ніколи не стануть на заваді того, щоб доставити волонтерську допомогу нашим захисникам від небайдужих людей.

Пральна машина-автомат, берці, термобілизна, тактичні ліхтарі, колеса до авто, медицина, продукти харчування, новорічно-різдвяні подарунки, предмети гігієни, малюнки, усілякі вироби і теплі листи від дітей - перелік того, що їхало за сотні кілометрів до військових.

Побували в підрозділі ДУК Правий Сектор тактичній групі «Сапсан» і у медиків ПС. Це - Карлівка, Водяне, Опитне Донецької області.

Від усієї душі щиро дякую фермеру Григорію Кулініченку за наданий транспорт, який доставив мене вночі у Київ, звідки я у іншому авто з екіпажем попрямувала на схід, а також водієві Володимиру Лисенку; фермеру Михайлу Блаху - завдяки Михайлу Михайловичу ми мали 47 літрів дизелю; вчителю історії Кагарлицької школи № 2 Ользі Куцій та її друзям, Уляні Денисівні Миколенко (кагарличанці, якій більше як 80 літ), Євгену Калініченку і його дружині Юлії - вони закупили тактичні ліхтарі; Галині Демиденко (постійному помічнику) за каву і вологі серветки; вчителю Вікторії Потайчук і учням 4, 6, 8 класів міської школи № 2; Марійці Куцій та Марійці Ширенковій; моїм друзям із сонячної Іспанії за предмети медицини, берці, смачні гостинці; Людмилі Герасименко, Ігорю Громакову із Ржищева за предмети гігієни, а також вихованцям Ржищівського ЦДЮТ (керівник Надія Терещенко), небайдужим жителям Фастова; жителю Яготина Армену Шахар’янцу. Щиро дякую своєму екіпажу - Едуарду Копилову і Вадиму Пузиревичу - за плідно виконану сумісну роботу.

Р. S. На даний час ми працюємо над придбанням медичних тактичних рюкзаків для медиків ДУК Правий Сектор і їх наповненням. Будемо раді вашій участі в цьому.

Затверджено
Наказом ДПТУкраїни
від «15» листопада 2018р. № 2-аг

Умови проведення Всеукраїнського конкурсу
Дитячих малюнків та робіт декоративно – прикладної творчості на протипожежну та техногенну тематику
«Кращий пожежний – це ти обережний»

1. Загальні положення

Всеукраїнський конкурс дитячих малюнків та робіт декоративно – прикладної творчості на протипожежну та техногенну тематику «Кращий пожежний – це ти обережний» проводиться серед дітей різного віку з метою формування у підростаючого покоління громадського світогляду і громадської позиції у забезпеченні пожежної та техногенної безпеки в державі, виховання культури безпеки життєдіяльності.

2. Основні завдання конкурсу

Залучення дітей різного віку до вивчення та популяризації правил пожежної й техногенної безпеки, формування у них навичок обережного поводження з вогнем, виховання почуття відповідальності за збереження від вогню та інших надзвичайних ситуацій навколишнього середовища.

3. Керівництво конкурсом

Загальне керівництво здійснюють ДСНС України та ДПТ України.

Інформаційну підтримку надає журнал «Пожежна та техногенна безпека»

4. Учасники конкурсу

Учасниками конкурсу можуть бути діти віком від 6 до 18 років.

Передбачено розподіл учасників на три вікові категорії:

від 6 до 10 років;

від 11до 14 років;

від 15 до 18 років.

5. Номінації конкурсу

 1. Художня творчість.

 2. Декоративно – прикладна творчість .

6. Порядок і термін проведення

Конкурс триватиме від 14 січня 2019 року до 30 квітня 2019 року. Проводять його в три етапи:

  1. 1-й – районний, міський – від 14 січня до 17 лютого;

  2. 2-й – обласний - від 18 лютого до 29 березня;

  3. 3-й - Всеукраїнський, (завершальний - у м. Києві) - протягом квітня.

Для організації та проведення всіх етапів конкурсу на місцях створюють оргкомітети до складу яких входять представники головних управлінь (управлінь) ДСНС України, місцевих організацій Добровільного пожежного товариства України, ЗМІ та інші зацікавлені організації. Оргкомітети вирішують питання пов’язані з підготовкою і проведенням конкурсу, формують умови проведення регіонального етапу, склад журі.

Журі оцінює роботи та визначає переможців для участі в наступних етапах.

7. Умови проведення

Роботи виконуються на теми (на вибір):

1. Запобігання пожежам від необережного поводження з вогнем;

2. Захист дітей від пожеж та інших надзвичайних ситуацій;

3. Робота, навчання й побут професійних пожежників – рятувальників, працівників ДПТ України, дружин юних пожежників;

4. Заняття пожежно-прикладним спортом;

5. Пожежі в побуті та на виробництві, лісові пожежі й на хлібних полях;

6. Правила поведінки в разі виявлення вибухонебезпечних предметів.

До робіт художньої творчості відносяться малюнки виконані різними художніми засобами (фарбами, олівцями, фломастерами, крейдою та ін.)

До робіт декоративно - прикладної творчості відносяться композиції виконані за допомогою: аплікації, колажу, вишивки, в’язання, батику, бісероплетіння, випалювання, художньої різьби, чеканки, ліплення, вітражу, іграшок та ін..

На 3-й Всеукраїнський завершальний етап конкурсу подаються виключно роботи переможців обласних етапів. Інші роботи до розгляду прийматися не будуть. Роботи на 3-й етап конкурсу надсилати до 10 квітня 2019 року на адресу: 04074, м. Київ, вул. Бережанська, 5, Добровільне пожежне товариство України.

На зворотній сторінці потрібно вказати назву роботи, прізвище, ім’я, по батькові, вік, домашню адресу, номер телефону, навчальний заклад (для школярів та студентів), електронну пошту.

Подані на конкурс роботи, авторам не повертаються. Організатори залишають за собою право використовувати їх для пожежно-профілактичної діяльності, спрямованої на зміцнення пожежної безпеки в Україні та запобігання надзвичайним ситуаціям.

8. Критерії конкурсних оцінок

Роботи художньої творчості оцінюють за такими критеріями:

 • змістовність;

 • оригінальність ідеї;

 • художній рівень;

 • кольорове вирішення.

Роботи декоративно - прикладної творчості оцінюють за такими

критеріями:

 • змістовність;

 • оригінальність ідеї;

 • майстерність виконання;

 • використані матеріали.

9. Нагородження учасників

Оргкомітет конкурсу на завершальному етапі визначає трьох переможців у кожній віковій категорії в обох номінаціях.

Переможці Всеукраїнського етапу нагороджуються подарунками:

за перше місце – на суму до 600 грн;

за друге – до 500 грн;

за третє – до 400 грн.

За рішенням журі, можливе заохочення:

активних учасників дипломами та подарунками на суму до 200 грн.

активних організаторів конкурсу подарунками на суму до 600 грн.

Для отримання подарунків переможцям слід надати оргкомітету копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера дитини.

10. Забезпечення проведення конкурсу

ДСНС України забезпечує підтримку в проведенні конкурсу.

Добровільне пожежне товариство України забезпечує його організацію, придбання дипломів та подарунків для переможців .

Редакція журналу «Пожежна та техногенна безпека» забезпечує висвітлення та підсумки конкурсу в журналі.

Завдяки прийняттю другого пакету законів у рамках проекту Кабінету Міністрів України та Міністерства юстиції України #ЧужихДітейНебуває в українському законодавстві було виокремлено поняття "мінімальний гарантований" та "мінімальний рекомендований" розміри аліментів.

Відтак, мінімальний гарантований розмір аліментів не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Однак ця сума може бути присуджена лише в тому випадку, коли у батька чи матері, які проживають окремо, не вистачає коштів для того, щоб платити більші аліменти.

Натомість, мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину прирівнюється до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

З 1 січня 2019 року він становить:

- 1626 гривень для дітей менше 6 років;

- 2027 гривень для дітей 6 років і старших.

Напередодні кожного Нового року ми згадуємо  чим запам’ятався рік, що минає, і будуємо плани на наступний.

Рік Собаки полишає нас і настає рік Свині. Він буде сприятливим для тих, хто прагне саморозвитку. Це останній рік 12-річного циклу, він несе в собі енергію закріплення результату, допомагає знайти віру в себе. Подорожуйте, відвідуйте культурні заходи, не бійтеся пригод. І найкраще, що ви можете зробити у 2019-му, - це примиритися з тими, з ким стосунки давно розладналися.

Владислава АДАМЮК:

- 2018-й для мене став дуже значимим у житті. Саме в цей час ми з моїм другом життя Юрієм створили сім’ю. А ще у нас народився первісток - синочок Марк. Ми докладемо усіх зусиль, щоб виростити і виховати свого сина чесним, розумним, активним, мужнім, люблячим.

Для мене свято Нового року - це запах сосни, мандаринок і подарунки. Пам’ятаю, як в дитинстві я була сніжинкою і тішилася з того. Здавалося, та казка продовжуватиметься усе життя. А тепер я зрозуміла: казку у своєму житті потрібно створювати самостійно.

Оля БАЛЯС, вихованка ДНЗ «Ромашка»:

- У бабусі ми плавали у морі. То було не справжнє море, а зерно, з якого ми виходили чорні. Я каталася на Зосі, це коняка в бабусі, вона спокійна і лагідна, і я зовсім її не боюся. Чому люди бояться тварин? Їх треба тільки любити. І вони будуть до нас дуже лагідні. Ще у бабусі є корівка, ми її по черзі доїли, а тоді пили тепле молоко.

Людмила МАРТИНЕНКО, вчитель Кагарлицької ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 ім. В. Дашенка:

- У році, що минає, у нашій родині було багато хоч і не доленосних, але для всіх нас радісних подій: підросла онучка, кожен день демонструючи свої досягнення і грані особистості, тривало професійне становлення сина. А у школі - мої другокласники, смарт-дошка, тренажери, лего... Цей рік запам’ятався надзвичайно плідною  роботою щодо саморозвитку. Ми з колегами брали участь у семінарах, тренінгах, конференціях по всій Україні - це Ново-Волинськ, Київ, Скадовськ; конкурсах, проектах, продовжували впровадження технологій «Розумники». Цього року я виграла проект в «Освіторії», стала переможцем етапу обласного конкурсу «Вчитель року», відвідала численні тренінги, семінари, майстер-класи. Моїм девізом у 2018 було «прагну досконалості, а їй немає меж». Люблю життя, люблю свою сім’ю, свою роботу.

Бажаю усім освітянам та жителям Кагарличчини миру, удачі і творчих злетів!

Ілля ЧЕРНИШ, учень Кагарлицької ЗОШ І-ІІІ ст. № 3:

- Цього року я побував у сонячній Іспанії, вперше летів у літаку, вперше долав величезну відстань за кордон. Вражень у мене залишилося на все життя! Зоопарки, атракціони, чудо-страви іспанської кулінарії, аквапарк, море, нові друзі - усе це у моєму серці. Я краще вчитиму англійську мову, щоб розуміти людей по всьому світу і вільно з ними спілкуватися - в музеях, магазинах, на вечірках.

Крім того, я неодноразово виступав у складі духового оркестру Центру дитячої творчості (грав на флейті), чим я горджусь і з чого радію. Дуже люблю своїх рідних. Хочу, щоб мама більше посміхалася.

Олександр ГЛАДКИХ, тренер спортклубу «Мамай», село Черняхів:

- Каратисти нашого спортивного клубу Оленка Андрущенко, Роман Романько, Максим Обидовський, Сніжана Ксенжук, Артем Обидовський у 2018-му продемонстрували блискучі результати на чемпіонатах обласного й всеукраїнського рівнів. А нещодавно склали іспит і отримали черговий кю і новий вищий пояс каратиста. Надзвичайно поважаю й ціную кожного свого вихованця. Впевнений, що вони виростуть мужніми людьми із твердим характером, величезною силою волі і добротою у серці. Щиро вітаю своїх каратистів і їх батьків із Новим роком та Різдвом Христовим.

Люба була стрункою і дуже вродливою дівчиною. Довга чорна коса хвацько звивалася аж до пояса, а ясні очі світилися ніжністю і добротою. Дівчину поважали і любили всі односельчани. І поговорить, і вислухає, і порадить, і поспівчуває щиро. Що вже й казати про парубків? Не одному в душу запала. Андрій же був невисокий, непоказний, звичайний. Та Люба жила в його серці великою любов’ю. День і ніч мріяв про неї. А про те, що дівчина стане йому дружиною, і думати боявся. Тож яким здивуванням зустріли односельчани новину, коли Люба заручилася з Андрієм!

Побралися. У добрі і злагоді пролітали роки спільного життя. Жили собі, господарювали, як і всі люди. Одне по одному з’явилися на світ діточки - Тетянка, Андрійко, Коля. І таким сяючим щастям повнилося їхнє обійстя, що за його світлом зовсім непомітною стала ота різниця між ним і нею. Бо основою всієї сім’ї була велика і чиста любов. Тепер односельчани навіть уявити не могли, як би то вони, Люба й Андрій, були нарізно. Ні, такі подружні пари - тільки від Бога. Час йшов, діти підростали, а тепла і затишку в оселі не меншало. І все було б добре, та не стало Андрія... Взяла зовсім молода жінка важкий тягар сімейних буднів на свої тендітні плечі і понесла. Не скаржилася на недоспані ночі, на перетруджені руки, на скруту...

Рік за роком самотужки тягнула нелегкого сімейного воза. Ніхто не бачив, як ночами виливала солоними сльозами в подушку свою молоду жіночу тугу, тихцем, щоб не чули діти. А вранці - знову в Люби не обличчя, а тепле усміхнене сонечко, не очі, а сяючі добротою промінчики. Потроху змирилася. Піднялася малеча. Вже й поміч у матусі є. Думала: ну що ж, якщо вже й судилося вік звікувати вдовою, то нестиму свій хрест достойно, без нарікань. Трійко діток, як пташаток. Хто з чоловіків зважиться взяти на себе таку обузу? Та якось, зустрівши привітний погляд, зважилася. А можливо, й поталанить? Та не так сталося, як гадалося. Не поталанило...

Життя є життя. Що судилося, того не оббіжиш, не відкупишся. Згодом народився у Люби ще й Павлик. Як могла, зводила кінці з кінцями, щоб діти не відчували себе обділеними, обкраденими долею. Щоправда, і донечка, і сини шанували Любу, слухалися, завжди в усьому допомагали. Були вони для неї і втіхою, і щастям материнським. Так і жила б собі, скільки Бог відміряв. Та якось з’явився у селі Іван. Приїхав чоловік на заробітки. Всі відразу помітили новачка. Бо він, ніби в тій приказці: і пошиє, і пожне, і на дудці утне... За що не взявся - все в нього виходить до ладу. Начальство не нахвалиться майстровитим працівником. А Іван до всього гаразд. Вдень - на роботі, а ввечері - все село заслухається його гармошкою. Такого хто не помітить? Як же тривожив Іван серця самотнім жінкам! А Любі й байдуже. Чоловік, як чоловік. У нього свій життєвий шлях, у неї - свій. Та все ж було в них щось спільне. Іван - молодий, вродливий, а як і Люба - без долі. Спробував було свого щастя з місцевою молодицею. Та марно. Повернувся, в чому був до колгоспного гуртожитку. Як говориться: обпікся на молоці, то й на воду дмухати став. Ятрила серце підступна зневіра. Та й куди було поспішати? Так і залишився Іван працювати у місцевому господарстві. Зрання до смеркання - старшим, куди пошлють. А на обід - до їдальні, де Люба на той час куховарила. А борщі в неї, немов зілля приворотне. Такі вже смачні, що хто раз скуштує, то знову прийде посмакувати. Тож і звикла Люба до свого відвідувача. Придивилася - добрий, а невезучий. Одне слово, рідна душа. Нагодує його обідом, ще й з собою щось дасть. А Іван якось і озвався до неї:

- Чому так виходить? Прийду втомлений, щоб пообідати. А поїм твоїх страв, ніби й не працював зовсім. І сила десь береться, і настрій хороший. Мабуть, ти, Любо, маєш якусь таємницю в куховарській справі.

- Яка вже тут таємниця? - усміхнулася Люба. - Треба до всього з любов’ю підходити, щоб на добро було. От і виходитиме смачно та хороше. Така таємниця в кожнім ділі доречна.

- Твоя правда, - мовив задумливо. - Але чи багатьом потрібен той підхід з любов’ю?

- А сам як думаєш? - пильно глянула Люба на Івана.

Не відповів. Тільки й мовив:

- Хороша ти, Любо. З такою - хоч кому легко буде.

Сказав та й пішов, опустивши очі. Провела його поглядом, а в самої чомусь так тужливо стислося серце. Та, можливо, сам Всевишній звів докупи ці дві нелегкі долі.

Поволі наближалася зимова пора. Все морозянішими ставали осінні ранки, все холоднішими - ночі. Ох як дошкуляли вони Іванові! Забіжить, бувало, до їдальні, обхопить кухлик гарячого чаю руками, щоб пальці зігріти. Та так і сидить, поки не зустрінеться з співчутливо-сумним Любиним поглядом.

А одного вечора відчинилися двері Іванової кімнати. Глянув, а на порозі Любині хлопчаки.

- Дядьку Іване, ходімо до нас. Мати казала, що так і вам, і нам легше буде...

- Та як же.., - запнувся на півслові Іван. - Та я ж... Привели хлопці дядька Івана до своєї хати.

Здається, на цьому можна було б і крапку поставити. Так ні ж! Ця історія має незвичайне продовження.

Іванова сестра з чоловіком та донечками Альонкою і Оксанкою проживали у Кіровоградській області. Несподівано помер у неї чоловік і довелося жінці, як і Любі, стати дітям і матір’ю, і батьком. Та одна біда не ходить, за собою другу водить. Захворіла сестра тяжко, невиліковно. Іван сидів біля неї, втішав, підбадьорював. А коли усвідомила жінка неминучу страшну реальність, то очима, повними надії, заглянула братові в саму душу і тихенько попрохала:

- Не залишай моїх донечок. Крім тебе, їм більше ні на кого надіятись.

Не залишив. Віз додому і острах холодив душу. Що Люба скаже? Боявся попередити її по телефону. А тепер - що вже буде. Завів племінниць на подвір’я. А вони, немов маленькі горобенятка, лякливо озираються довкола, туляться до дядька.

Відчинив двері, переступив поріг та й зупинився, пригорнувши до себе крихіток. Почула Люба з іншої кімнати, що гості в хаті. Вийшла назустріч - та й завмерла.

- Ну ось, - пробурмотів Іван, - якщо приймеш...

- Скаже ж таке, - ніби видихнула з себе жінка. Кинулася до дівчаток, обцілувала, роздягла, посадила за стіл, нагодувала з дороги. А вони й посміливішали. І вже посміхаються їй у відповідь. І з Любиними дітьми вже, мов сестри. Прийняла Люба Альонку і Оксанку з радістю, поділила свою щиру душу на шість рівних частинок та й роздала діткам. Нехай будуть, мов рідні. І дівчатка потягнулися до неї, мов до матері. Люба їх і втішить, і научить. А повчитись у неї є чому: мудра, добра, хазяйновита, рукодільниця.

Пролетіли літа. Подружили Іван з Любою своїх дітей. Тепер вже дочки і сини приводять до них внуків. Навчають свою малечу шанувати бабусю й дідуся. Тішиться родиною Люба. Як-то хороше, коли всі разом зійдуться. А ще затишно їй, бо поруч Іван. Добрий, дбайливий, веселий. Все в нього виходить до ладу. І пожартує, і заспіває, і заграє, і всяку роботу зробить як слід. А як затягне дзвінким голосом Любину улюблену “Малинівку”, то все село заслухається.

Ось так і живе собі дружна, весела й працьовита сім’я. Живе, як усі. Щиро вітає друзів, радіє тому, що має. Кожен в родині знає ціну звичайному людському щастю і затишку. Бо, як і завжди, береже родину велика Любов.

Консультує Міністр юстиції


Що таке субсидія?
Житлова субсидія надається: на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, житлово-комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив; на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. 
Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.
Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу.

Хто має право на субсидію?
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках):
• Один із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
• Один із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору найму (оренди) житла у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
• Індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
• Неповнолітні, які залишились без батьківської опіки за заявою опікуна (піклувальника).

Куди звернутися, щоб отримати субсидію?
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

 
Які умови призначення субсидії?
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. 
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім’ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). 
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються.
Рішення комісії приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.


Які документи потрібні для отримання субсидії?
• Заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
• Довідки про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру).
• Договір найму (оренди) житла (за наявності).
Документи можуть бути надані поштою, у електронній формі через сайт Мінсоцполітики (https://subsidii.mlsp.gov.ua/), особисто.


Чи довго чекати відповіді, і як довго діє субсидія?
Рішення про призначення субсидії, відмову або подання документів на розгляд комісії приймається протягом 10 днів після подання заяви та отримання відомостей щодо доходів заявника, складу зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб, забезпеченості громадян житловою площею та комунальними послугами тощо.
Субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, і розраховується:
• на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
• на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

В яких випадках надання субсидії можуть припинити?
• За поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об’єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість із сплати обов’язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, встановлену йому під час призначення житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день припинення надання такої послуги (послуг);
громадянин має заборгованість із сплати обов'язкової частки платежу за внесками за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також за житлово-комунальні послуги, обов'язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, встановлену йому під час призначення житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день внесення подання об'єднанням;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
• За рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі, коли: 
виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи;
громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
Поновлення надання житлової субсидії протягом сезону її призначення можливе з місяця, наступного за місяцем, в якому надійшло повідомлення про відновлення надання житлово-комунальної послуги (послуг), сплату заборгованості за житлово-комунальну послугу (послуги), оплату витрат на управління багатоквартирним будинком.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту, є Міністерство соціальної політики України.
Міністерство соціальної політики України знаходиться за адресою: вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601.
Окрім того, необхідну консультацію Ви можете отримати за телефоном гарячої лінії системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103. 

Консультує Міністр юстиції

Доброго дня, пане Міністре. Ми чекаємо через 6 місяців на первістка. Просимо Вас детально пояснити процедуру реєстрації. Бо від батьків допомоги не багато – все з їхнього часу змінилося, а друзі всі говорять по-різному. Дякую.
Тоня Симоненко

Що потрібно зробити після народження дитини?
Батьки зобов’язані не пізніше 1 місяця від дня пологів зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання одного з батьків або за місцем народження дитини.
Заявниками можуть бути як батьки дитини, так й інші особи. Присутність обох батьків є обов’язковою, якщо батьки мають різні прізвища.
Державна реєстрація проводиться з одночасним визначенням походження дитини та присвоєнням їй імені, прізвища та по батькові.

Як визначається походження дитини?
Походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Походження дитини від батька визначається на підставі свідоцтва про шлюб, якщо на час народження дитини мати перебувала з ним у шлюбі.
Якщо батьки не перебувають у шлюбі, походження дитини від батька визначається за письмовою заявою матері та батька дитини про визнання батьківства або за рішенням суду.
При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків або відповідного рішення суду, запис про батька провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Які документи потрібні для реєстрації народження?
Одночасно із заявою про державну реєстрацію народження (усною або письмовою) для проведення державної реєстрації народження дитини подається:
- паспорт заявника, якщо заявниками є не батьки;
- документ, який підтверджує факт народження – медичний документ, виданий закладом охорони здоров'я;
-паспорти батьків або одного з них;
-документ, що підтверджує походження дитини від батька (свідоцтво про шлюб або спільна заява матері та батька дитини, або заява матері);
-за відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультативної комісії, підставою для реєстрації народження є рішення суду про встановлення факту народження.

Як визначитися з ім’ям, прізвищем та по батькові дитини?
При державній реєстрації народження дитині присвоюється прізвище, ім’я та по батькові, які індивідуалізують особу, виділяють її з-поміж інших.
Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати й батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки або судом.
Ім’я дитини визначається за згодою батьків. Ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, визначається матір’ю дитини. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає зі звичаю національної меншини, до якої належать мати або батько. Спір між батьками щодо імені дитини може вирішуватися органом опіки або судом.
По батькові присвоюється за власним іменем батька. Якщо батько має подвійне ім’я, то по батькові дитині присвоюється за одним із них. На прохання батьків по батькові може також утворюватися згідно з національними традиціями або не присвоюватися взагалі.
Якщо батьківство дитини не визнано, по батькові визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.

Де працює послуга з прийому документів для реєстрації у пологових?
З метою створення сприятливих умов, спрямованих на спрощення доступу громадян до адміністративних послуг, в усіх регіонах України надається послуга щодо прийому документів для державної реєстрації народження та видачі відповідного свідоцтва безпосередньо в пологових будинках. Загалом у 477 медичних установах. За 2016-2017 роки цією послугою скористалися 238 166 громадян.
Інформація про пологові будинки, в яких можна отримати свідоцтво про народження дитини, розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції (https://minjust.gov.ua).

Чи є покарання для батьків, які несвоєчасно зареєстрували дитину?
Несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини в державних органах державної реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн).

Кабінет міністрів України досяг компромісу у переговорах з Міжнародним валютним фондом та не допустив дефолту. Замість запланованих 60% ціна на газ зросла лише на 23,5%. Окрім цього, наголосив Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, спрощено отримання субсидій та посилено фінансування утеплення будинків і заміни котлів.

Отже, з 1 листопада вартість блакитного палива становить – 8 грн 55 коп. за 1 м3. На ці умови Україна змушена була пристати, аби отримати черговий транш МВФ.

Звісно, кожен з нас вважав би за краще, щоб газ якщо не подешевшав, то хоча б його вартість залишилась на тому ж рівні, що й до опалювального сезону. Однак насправді арифметика така: при збільшенні ціни на газ до 8 550 тис. грн за тисячу кубометрів середня сума у платіжках кожної родини зросте на 300-500 грн. Багато? Так. Але якщо за блакитне паливо платитимемо, як зараз, по 7 тисяч, то наші кишені навряд чи стануть повнішими – є навіть ризик, що, окрім вітру, там навряд чи що затримається. Адже не підвищимо ціну на газ – не отримаємо черговий транш від МВФ. Не отримаємо черговий транш – не буде чим розрахуватися з боргами, яких набрали попередні уряди. А вони суттєві: протягом 2006-2013 років було позичено 50 млрд дол.! Аби розрахуватися з накопиченими за роки боргами, Україна уже наступного (2019) року має залучити 18 млрд дол. Якби цього не сталося, Україна б отримала дефолт і опинилася в стані кризи, порівняно з якою кризи 2008 та 2014 років здавалися б лише невеличкими негараздами: фінансово опинилися б у сумнозвісних 90-х минулого століття. Пам’ятаєте: стрімка інфляція, негайне подорожчання всіх товарів, заморожування зарплат і пенсій, зростання безробіття? За цих обставин навіть гривня за куб газу була б для нас непідйомною!

Що ж маємо нині? Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса вважає, що втрачати було що: «У 2005-2008 в борг жили український бізнес, за рахунок кредитів купляли машини і квартири пересічні українці. У 2011-2013 роках в борг уже жила Україна як держава – за рахунок зовнішніх кредитів, а не відповідно до коштів. Це колись мало закінчитись. За часів Януковича за кілька років державний борг стрімко зріс, а резерви НБУ навпаки – знизилися вдвічі. Результат – падіння ВВП, стрімке падіння гривні. Ми маємо занадто великі борги, які треба віддавати. Це процес болісний, але іншого виходу у нас немає. Наше боргове навантаження і співвідношення боргу до ВВП в останні роки знижується. Якщо ми почали 2017 року на рівні 80% (відношення боргу країни до ВВП), то в 2018-й увійшли на рівні 73%, а до літа – взагалі дісталися рівня в 66%».

Таким чином Уряд ухвалив далекоглядне рішення. Судіть самі: ціну на газ маємо нижчу, ніж того вимагав МВФ. І той же таки МВФ не відмовився від співпраці з нами, що зміцнить економічне зростання України, яке спостерігається останні 2,5 роки.

А от припинення програми МВФ загрожує ударом по економіці України. Від траншу залежать макрофінансова допомога ЄС, програми Світового банку і Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР), зрештою, рейтинг країни на міжнародному кредитному ринку. Загалом, співпраця з фондом – це фінансова підтримка, доступ до ресурсів, через які можна перекредитуватися, зменшити кошти на обслуговування боргів, залишити гроші в українському бюджеті.

А будуть гроші у бюджеті – будуть і у кожного з нас. Принаймні, за таких умов можна розраховувати на субсидію. До речі, до порядку призначення субсидій Уряд вніс низку змін: отримають її навіть ті, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ, чи безробітні за умови, що зареєструються у Центрі зайнятості. Пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на понаднормову площу (до 30%). А також субсидії зможуть отримати родини сотень тисяч заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження.

Крім того, відтепер субсидії будуть нараховуватися родинам, що опинилися у скруті через важку хворобу або важку залежність одного з членів сім’ї, а до сукупного доходу не враховуватимуться сплачені аліменти та, скажімо, спеціальна бюджетна дотація на вирощування телят.

Також Уряд ухвалив рішення — 90% прибутків «Нафтогазу» забирати до бюджету держави. «Ми прийняли рішення про те, що 90% прибутку НАК «Нафтогаз» буде повернуто в бюджет, а з бюджету – на потреби українських громадян. Думаю, це буде справедливо. Замість надмірних зарплат і премій це все повинно бути у державній скарбниці», – наголосив Володимир Гройсман. А вже з державної скарбниці – на наші з вами потреби: підвищення зарплат та пенсій, ті ж таки дотації та субсидії».

Начальник Управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА Оксана Дячок розповідає: «На Кагарличчині субсидіантами вже стали понад 20% населення, тобто 6759 сімей. Минулоріч допомога кожній сім’ї в середньому становила 2333 грн щомісяця.

Влітку в Кагарлицькому районі субсидію отримували 1463 сімей. З початком опалювального періоду субсидії надані близько 4494 сімей. Загалом упродовж 2018 року по району людям нараховано субсидій на загальну суму 36324,93 тис. гривень. Також державну підтримку в оплаті комунальних послуг отримали 6649 пільговиків разом з членами їх родин (наразі надано пільг на суму 4936,54 тис. гривень)».

Цього року охочих отримати субсидію безсумнівно побільшає. Адже нещодавно уряд ще й спростив умови для отримання субсидії. Відтепер її можуть отримати люди, які мають борги по єдиному страховому внеску  з вини роботодавця. Не буде проблем у безробітних, які стоять на обліку в службах зайнятості. А пенсіонери, інваліди та особи, які втратили годувальника, можуть отримувати субсидії і при понаднормових площах помешкання.

Починаючи з цього опалювального періоду, право на субсидію мають також ті родини, опалювальна, а не загальна (як було раніше), площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартири та 200 кв. метрів для індивідуального будинку. А пенсіонери, інваліди та особи, які втратили годувальника, можуть отримувати субсидії і при понаднормових площах помешкання. До речі, якщо субсидію на опалювальний сезон 2018-2019 років уже призначено, то її розмір  управління соцзахисту розрахує автоматично, без повторного звернення.

Більше

Фото

 • 4-1.jpg
 • 94_big.jpg
 • 38730.jpg
 • 20181124_103926.jpg
 • 20181215_091641.jpg
 • 45222255s.jpg
 • 1178001487_big.jpg
 • 1455452240.jpg
 • 46357465746.jpg
 • CIMG5541.jpg
 • CIMG5555.jpg
 • d187d.png
 • DSC_0035.jpg
 • DSC_0077.jpg
 • DSC_0258.jpg
 • DSC_0723.jpg
 • DSC_0829.jpg
 • DSC_0888.jpg
 • DSC_1049.jpg
 • DSC_1130.jpg

Район

Більше статей

Кагарлик

Більше статей

Міжрайонний шаховий турнір пам’яті Петра Махтейовича Коваля (вже вшосте) відбувся в суботу, 22 грудня, в міському Будинку культури за підтримки...

Ще у 2002-му році з ініціативи вчительського колективу ЗОШ № 2 та згідно з рішенням міськради у Кагарлику було запроваджено премію імені В. П....

Інакше й не назвеш дійство, що проходило у ОЗНЗ Кагарлицька ЗОШ №3. Адже на фоні традиційної світлиці із багато накритим столом в українській...

Відчуття тепла, добра і справжнього сімейного затишку залишилося в серці після родинного свята під назвою «Родина, як зірка, єдина», яке нещодавно...

Спорт

Більше статей

Результативно завершилися матчі шостого туру відкритого чемпіонату Кагарлицького району з футзалу сезону зима 2018-2019 р. 13 січня зустрічалися:ФК «Черняхів» (с. Черняхів)...

ЛЕГКА АТЛЕТИКА 3 листопада у Миронівці відбувся VI відкритий легкоатлетичний пробіг на честь тренера, майстра спорту СРСР Каменєва В. О. серед юнаків та...

27 жовтня на стадіоні Комунального закладу Кагарлицької районної ради «Фізкультурно-оздоровчий комплекс  Кагарличчини» відбувся фінал розіграшу Кубка...

15 жовтня у Кагарлику відбувся шаховий турнір пам’яті неодноразового чемпіона з шахів Кагарлицького району і призера обласних змагань Івана...

15 вересня в м. Кагарлик на футбольному майданчику КЗ «Фізкультурно-оздоровчий комплекс Кагарличчини», в рамках підготовки збірної команди державних службовців...

Відео

Більше відео
Watch the video