Мітингували медпрацівники

Близько 9-00 19 жовтня біля входу в поліклінічне відділення Кагарлицької БПЛ зібралися кілька десятків медичних працівників закладу. Сюди вони прийшли висловити невдоволення станом справ у лікарні, яка вже другий рік поспіль має статус ковідного госпіталю.

Позицію колег  озвучують хірурги

Позицію своїх колег та підлеглих засобам масової інформації озвучили завідувач хірургічного відділення Анатолій Виговський та хірург В’ячеслав Балацький. Медиків турбувала ситуація із виплатою заробітної палати та «ковідними» надбавками.
В’ячеслав Балацький зазначив, що навантаження на медперсонал зараз велике, «працюємо на знос», «завантаженість хірургії, терапії, реанімації, всіх відділень - на 100%». Хірург акцентував, що всіх хворих привозять вже тяжких, «на кисні», з низькими сатураціями. «А нам не платиться ні зарплата, ні надбавки, які мають бути за законом. Сьогодні вже 19 жовтня, а нам ще не виплатили зарплату за вересень, - продовжує В’ячеслав Балацький. - Ми не переступали ні через кого, а звернулися до керівництва лікарні, щоб нам виплатили зарплату і те, що маємо отримувати за законом, усі надбавки, «ковідні» доплати».
Згідно з чинним законодавством «ковідні» надбавки мають складати 300%. Цю суму держава ніколи не виплачувала повністю, стверджують мітингувальники. Також вони нарікають, що для потреб відділень надходить занадто мало медикаментів: «недавно щось поступило, але це крихти».
Анатолій Виговський зазначив, що в лікарню везуть хворих із підозрою на ковід з усього правобережжя Київщини. «Не всі ці хворі мають діагноз «ковід», але нам їх привозять і ми вже не маємо права їх кудись перенаправляти». Лікар наводить приклад, коли пацієнтка, якій було 96 років, померла через 20 хвилин після того, як її доставили в лікарню. У неї виявився рак. Інший хворий вмер ще по дорозі в заклад. Розтин людини не показав ковіду. «Це банальний «спихон», - зазначає Анатолій Виговський. - Нам привозять хворих із підозрою на «ковід», а в них інші діагнози. Ці люди вмирають. І в нас по лікарні виходить величезна смертність».
Також завхірургією зазначає, що до них привозять вкрай тяжких хворих, а фінансування на ліки не вистачає. Тож часину ліків доводиться купувати хворим.

Надходження від НСЗУ не дають «розігнатися»

Коментуючи ситуацію, директор і головний лікар Кагарлицької багатопрофільної лікарні Віктор Кулініченко розповів, що на сьогодні заклад уклав ряд договорів із Національною службою здоров’я України. Це надання стаціонарної допомоги по оперативному втручанню, безоперативному втручанню, поліклінічне, пологи, ВІЛ-СНІД і ковід.
«Ці договори діючі, наповнені цифрами, але, на жаль, не наповнені фактами, - зазначає директор закладу. - Наприклад, фінансування за липень: із 3 млн 200 тис., які передбачено договором, ми отримали лише 200 тисяч. У серпні ми отримали 800 тисяч із таких же 3 200 000 грн. У вересні ми отримали 2,2 млн».
Віктор Кулініченко зазначає, що із коштів по так званому «ковідному пакету» в першу чергу забезпечується придбання медикаментів, кисню, виробів медичного призначення, засобів захисту, а вже потім - доплати медичним працівникам. «Закупити достатньо ліків та зробити доплату медперсоналу, маючи 800 тисяч, неможливо. На 200 тисяч тим більше неможливо», - сказав головлікар.
Вересневі 2 млн 200 тис. від НСЗУ надійшли лише вночі перед святами (13 жовтня). «Вчора ми зібралися із завідувачами відділень і вирішили, як, скільки і кому будемо доплачувати, виходячи із тієї суми, яка є», - пояснив Віктор Кулініченко.
НСЗУ аргументує малі суми надходжень тим, що у літній період кількість пацієнтів із діагнозом «ковід» в Кагарлицькій БПЛ була малою. Тому вони застосували понижуючі коефіцієнти. У вересні кількість хворих на ковід зросла. Зросли й виплати. Але, разом з тим, за словами головлікаря, НСЗУ зменшило фінансування по загальному пакету. Загальна сума в цілому по лікарні виявилася приблизно збалансованою.
Стосовно заробітної плати, то до кінця тижня мають закрити заборгованість за вересень у повному об’ємі і виплатити аванс за жовтень. Причиною виникнення заборгованості Віктор Кулініченко називає зменшення суми надходжень із державного бюджету по «ковідному» пакету.

У місцевому бюджеті на потреби Кагарлицької БПЛ виділено понад 16 мільйонів гривень

На зустріч із мітингувальниками прийшли і керівники Кагарлицької міської територіальної громади, депутати міської ради.Про підтримку закладів охорони здоров’я Кагарлицької громади розповів журналістам міський голова Олександр Панюта. Він зазначив, що Кагарлицька БПЛ є комунальним закладом міськради. Фінансується вона коштом НСЗУ і дофінансовується з міського бюджету.  «На сьогоднішній день на потреби медзакладу виділено понад 16 мільйонів гривень, - зазначив очільник громади. - Це й на енергоносії, на заробітну плату, на придбання матеріалів і на харчування. Свої зобов’язання ми виконуємо своєчасно. Заборгованості немає».
Стосовно ж фінансування НСЗУ, то Олександр Панюта пояснив, що воно надходить із запізненням. Спочатку потрібно надати належні документи, а в першій декаді надходять кошти. Тому й виникає заборгованість.
Також міський голова повідомив, що по міському бюджету зареєстровано 1 млн 400 тисяч заробітної плати медикам. 18 жовтня було профінансовано 500 тисяч, сьогодні (19 жовтня) ще 600, і 20 жовтня - 300 тисяч.
Але загалом по Кагарлицькій БПЛ склалася за вересень заборгованість у зв’язку із несвоєчасним надходженням коштів від НСЗУ.
«Нині пакет на лікування ковіду потребує підвищення, - зазначає міський голова. - Про це говорив і міністр охорони здоров’я. Але це все на державному рівні. Міська рада не є в договірних відносинах із НСЗУ. Їх має безпосередньо Кагарлицька БПЛ як комунальний заклад».