Харчуємося по-новому

В Україні на повну запрацювала реформа шкільного харчування. Ще з 1 вересня в частині шкіл почали готувати за новим меню, а повне впровадження нових вимог у навчальних закладах відбулося із 1 січня 2022 року. Про стан із переходом на нові стандарти харчування на Кагарличчині розповідає начальник відділу освіти Кагарлицької міської ради Надія Омельченко.

Відповідно до постанови 305 Кабінету міністрів України внесено зміни до санітарних вимог організації харчування учнів. І реформа шкільного харчування, що була ініційована першою леді України Оленою Зеленською, вступає в повну силу із 1 січня 2022 року.
З першого вересня і до завершення минулого року був перехідний період, а з початком нового року всі школи в Україні переходять на харчування за новими стандартами. Для цього шеф-кухар Євген Клопотенко розробив 160 страв. У жовтні Міністерство охорони здоров’я опублікувало на своєму сайті технологічні карти для нового шкільного меню. У них є інформація про енергетичну цінність страв, наявні алергени, процеси приготування та температурні режими. Над цими документами працювали, окрім команди Клопотенка, експерти МОЗ, дієтологи і технологи харчування.
А вже на місці, виходячи із потреби дітей, із того, що вони полюбляють їсти, складають своє меню. Ми теж вивчали уподобання наших школярів і орієнтувалися на них при складанні меню для шкіл Кагарлицької МТГ.
Готове шкільне меню нам затверджує Держпродспоживслужба.
Воно має бути чотиритижневе та для різних сезонів. Тобто, меню буде «осіннє», «зимове», «весняне» та «літнє». Це дозволить урізноманітнити раціон.
Але є й свої нюанси: діти полюбляють солодке, а в новому меню обмежено кількість солі і цукру, а також споживання жирів тваринного і рослинного походження. Є продукти, які взагалі виключено із раціону, зокрема, паштети, сосиски, ковбаси, субпродукти. Це - ті продукти, які не відповідають принципу здорового харчування. Натомість у раціоні з’явиться більше м’яса (має бути і яловичина, і свинина, і курятина), молочнокислих продуктів, фруктів, горіхів, ягід. Надається перевага цільнозерновим хлібобулочним виробам з високим вмістом клітковини з додаванням висівок та насіння, а ще надається перевага продуктам із вищим вмістом харчових волокон (наприклад, обирати гречку замість рису).
Калорійність сніданку повинна складати не менше 25-30% від добової потреби, а обіду – 30-45%.
Стосовно самого процесу харчування - підприємство, яке його буде здійснювати, визначається на тендері. Тендер ми вже запустили. Розкриття пропозицій буде 22 січня. Тому що цього разу ми не могли підписати договір на 20% вартості із установою, з якою працювали минулого року. Адже змінилося меню і сам принцип харчування. А з першого січня ми переходимо на зовсім інше меню. Тому й виникає затримка із харчуванням наших учнів, Якщо взяти до уваги, що 10 днів дається на підписання договору із переможцем тендеру, то десь 3-5 лютого має розпочатися харчування учнів. Тобто, зважаючи на те, що діти 17 січня виходять із канікул, затримка складе близько 15 робочих днів.
Харчування у школах буде одноразове. Вартість обіду складає 45 гривень. Чому саме така сума? Бо ми виставляємо на тендер послугу. А той, хто його виграв, буде орендувати в нас приміщення та технологічне обладнання, відшкодовувати вартість електроенергії, опалення. Платитиме зарплату персоналу.
Пільгові категорії, а це попередньо 460 дітей, харчуватимуться безкоштовно - за рахунок бюджету громади. Це - діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, діти з інвалідністю, із малозабезпечених сімей, ті, хто навчається в інклюзивних класах, діти-внутрішньо переміщені особи, діти учасників АТО/ООС, загиблих в АТО/ООС.
Якщо дивитися по забезпеченню технологічним обладнанням і ремонтам харчоблоків та їдалень, то ситуація у нас в громаді наступна. Ми вже зробили ремонт кухні і їдальні у КЗ КМР ОЗНЗ Мирівська ЗОШ. Проведено капітальний ремонт харчоблоку та їдальні із завезенням нового технологічного обладнання і меблів для
ОЗНЗ Кагарлицька ЗОШ №3. Новим технологічним обладнанням забезпечили і наш новий опорний заклад, - комунальний заклад Кагарлицької міської ради опорний заклад освіти Кагарлицький начально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-ліцей». Також наприкінці 2021 року ми завезли нове сучасне технологічне обладнання для опорного закладу - КЗ КМР ОЗНЗ Мирівська ЗОШ, де зараз проводиться його установка.
Наразі виділені кошти із бюджету МТГ на капітальний ремонт харчоблоку Кагарлицької ЗОШ №2 імені Василя Дашенка. Також проведено реконструкцію частини приміщення під харчоблок і їдальню в КЗ КМР Шубівська ЗОШ. Загальна сума по проекту - 1 мільйон 200 тисяч гривень. Це - і ремонтні роботи, і придбання та встановлення обладнання. Там вивели каналізацію, установили сантехнічне та водогрійне обладнання, обладнання харчоблоку, замінили вікна, зробили перегородки для харчоблоку, їдальні, кімнат для овочів, сипучих продуктів та для холодильних установок. Кошти на це теж виділено із бюджету МТГ.
По опорних закладах - КЗ КМР ОЗНЗ Мирівська ЗОШ і КЗ КМР ОЗО Кагарлицький НВК «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів-ліцей» - обладнання придбано коштом обласного бюджету. А у ОЗНЗ Кагарлицька ЗОШ №3 - по співфінансуванню - із бюджету МТГ виділено 130 тисяч гривень. А от капітальний ремонт у цій школі теж виконано коштом бюджету МТГ, його вартість - близько 1,2 мільйона гривень.
Стосовно харчування по дошкільних навчальних закладах, то тут теж тривають тендерні закупівлі на хліб, м’ясо, рибу, овочі та фрукти.