До лікаря - шикуйсь!

З першого квітня розпочинається національна кампанія «Обери свого лікаря», під час якої українці повинні підписати з лікарем декларацію на медичне обслуговування. Про те, як надаватимуться в районі медичні послуги після запровадження нововведень, розповідає головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Кагарлицького району Інна КАРАПІРА.

- Інно Миколаївно, впродовж якого часу жителі району повинні звернутися до лікаря, аби підписати з ним декларацію і які документи для цього потрібні?

- Процес підписання декларації про вибір лікаря первинної допомоги триватиме з квітня і до кінця року. Коли пацієнти укладатимуть декларації з обраними лікарями, вони реєструватимуться в електронній системі, яка у майбутньому дасть можливість хворим швидко отримати свою медичну інформацію, а лікарям – вчасно ставити діагноз з урахуванням цілісної картини здоров’я пацієнта та попередити загострення хронічного захворювання. Система замінить паперові медичні картки і довідки, лікарі будуть виписувати електронні рецепти, які неможливо підробити.

Перше, що необхідно зробити кожному пацієнту, - це визначитися з кандидатурою лікаря. По цьому кожен має звернутися до реєстратури медустанови. Для укладення договору необхідно мати з собою паспорт, податковий номер (та їх сканкопії) і мобільний телефон. Якщо декларація укладається з педіатром або сімейним лікарем для дитини, необхідно ще свідоцтво про народження дитини. У процесі реєстрації дані про особу, а також контактний телефон будуть внесені в систему «Електронне здоров’я». Щоб переконатися, що декларацію підписує реальна людина й унеможливити спроби шахрайства, введено підтвердження за допомогою СМС-коду, який надійде на номер мобільного телефону пацієнта. По цьому підписуються два примірники декларації, один з них залишається у пацієнта, інший - у медустанові.

- Високопосадовці запевняють, що вибір свого лікаря - добровільна справа кожного. Втім, якщо припустити, що переважна більшість людей все ж вирішить лікуватися за місцем проживання, чи вистачить для цього на Кагарличчині кваліфікованих медпрацівників? Скільки зараз лікарів мають відповідний дозвіл укладати з хворими декларації? Чи вже готові вони працювати за новими правилами?

- Дійсно, обрати сімейного лікаря можна незалежно від місця реєстрації чи проживання. Втім, я згодна з вами, що більшість людей, безперечно, обиратимуть тих, хто веде прийом хворих у їхньому або сусідньому населеному пункті.

На Кагарличчині на даний час мають право укладати з пацієнтами декларацію на медичне обслуговування дванадцять лікарів. З понеділка біля реєстратури буде вивішено список з вичерпними даними про кожного з них.

Для ваших читачів я можу вже зараз перерахувати, хто це. Перш за все, три педіатри, до яких можна записувати на медичне обслуговування дітей: Наталія Григорівна Ведмеденко, Людмила Анатоліївна Салій та Оксана Іванівна Дідошик.

Доросле населення обслуговуватимуть Лариса Миколаївна Денисенко, Мирослава Іванівна Путілова, Вікторія Іванівна Білусяк, Інна Миколаївна Карапіра, Анастасія Вікторівна Хомюк. Ці лікарі проводитимуть прийом пацієнтів у Кагарлику, а два з них ще й у селах - Анастасія Вікторівна Хомюк (Шубівка) та Вікторія Іванівна Білусяк (Стави). Також жителі району зможуть укладати декларації і з лікарями, котрі працюють в сільських медамбулаторіях загальної практики-сімейної медицини, зокрема, Григорієм Олександровичем Шинкарюком (Бурти), Василем Васильовичем Володьком (Черняхів), а також з Надією Степанівною Мартиненко та Оленою Василівною Мелах (Стайки). Для нас проблемним залишається відсутність лікаря в медичній амбулаторії села Мирівка. Втім, я вас запевняю, що всі без винятку жителі району, отримуватимуть належну медичну допомогу. ФАПи працюють без змін. Нововведення, які ми зараз обговорюємо, їх роботи не стосуються.

- Як в цей період (з квітня до кінця грудня) користуватимуться медичними послугами ті, хто обрав сімейного лікаря, і ті, хто з цим ще зволікатиме?

- Різниці між обслуговуванням хворих не буде. До 1 січня 2019 року всі вони обслуговуватимуться однаково, як і раніше, без змін.

- Чи має право лікар відмовити пацієнту у підписанні декларації?

- Згідно з умовами реформи, кожен лікар може відмовити хворому в підписанні меморандуму лише після того, як до нього на обслуговування вже підписалося дві тисячі пацієнтів (в сільській місцевості цей показник зменшено до 1500). Це - мінімальна кількість хворих, яку лікар повинен обслуговувати. До цього часу відмовляти пацієнтам він не має права. Звісно, лікар матиме можливість обслуговувати і більшу кількість людей, але все, що понад це число, - виключно за його згодою.

- Щодо фінансування. З яких джерел воно буде проводитися?

- На новий порядок оплати праці медпрацівники первинної ланки почнуть переходити з 1 липня цього року. Кошти, відповідно до кількості пацієнтів та укладених із ними декларацій, будуть виділятися від Національної служби здоров’я України - національного страховика, який укладатиме договори з закладами охорони здоров’я та закуповуватиме в них послуги з медичного обслуговування населення.

Базова ставка лікаря складатиме 370 гривень за одну людину - це без урахування відповідних вікових коефіцієнтів. Втім, гроші від держави йтимуть не безпосередньо лікарю, а на рахунок того медичного закладу, де він працює. Розподілятися вони будуть на лабораторно-діагностичні дослідження, закупівлю медпрепаратів для невідкладної допомоги хворим, медичного обладнання, заробітну плату лікарю, медичної сестри тощо.

- Якщо у хворих виникла потреба замінити свого лікаря, яким чином це можна буде зробити?

- В разі такої потреби хворий пише заяву на ім’я лікаря, якого він хоче обрати, після чого в систему «Електронне здоров’я» миттєво будуть внесені відповідні зміни. Це відбуватиметься автоматично. Пацієнт може невизначену кількість разів змінювати свого лікаря в залежності від необхідності.

Оскільки інформація про стан здоров’я пацієнта буде постійно в електронній системі охорони здоров’я, то навіть тоді, коли пацієнт перейде до іншого лікаря, вся вона буде доступна в повному обсязі.

- Якщо сімейний лікар перебуватиме у відпустці чи на лікарняному, до кого в цей період слід звертатися пацієнтові?

- В такому разі в реєстратурі медичного закладу та на сайті системи «Електронне здоров’я» в розділі “Кабінет лікаря” буде розміщена відповідна інформація, в тому числі і про те, до якого лікаря хворому потрібно звертатися в цей період.

- Інно Миколаївно, насамкінець нашої розмови уточніть, будь ласка, які конкретно послуги зобов’язаний буде надати лікар відповідно до підписаної декларації?

- Головний обов’язок лікаря первинної медичної допомоги - вчасно попередити або виявити захворювання на ранній стадії.

Від сімейного лікаря пацієнти матимуть право вимагати: спостереження за станом здоров’я, діагностику та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, ускладнень під час вагітності; супровід пацієнта з хронічними захворюваннями, надання невідкладної допомоги, направлення пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги, проведення профілактики (вакцинації, оглядів та досліджень пацієнта з групи ризику).

Всі ці послуги хворі отримуватимуть безкоштовно. Держава взяла на себе всі витрати, пов’язані з цим.