Зберегти і примножити

7 липня - День працівників кооперації. З нагоди професійного свята наш кореспондент традиційно взяв інтерв’ю у голови правління районного споживчого товариства Віталія М’яснікова та разом з ним відвідав цілий ряд об’єктів райСТ у населених пунктах району.

- Віталію Семеновичу, насамперед, вітаємо Вас і всіх кооператорів району з професійним святом. З яким настроєм і здобутками ви його зустрічаєте?

- Головний наш здобуток полягає в тому, що вдалося зберегти основні напрямки і тенденції своєї діяльності і розвитку та зміцнення матеріально-технічної бази, що за нинішніх політичних і соціально-економічних умов у державі, величезної конкуренції з боку малого і середнього бізнесу в районі зробити було дуже нелегко. Але ми це зробили, за що щиро вдячний і своєму колективу, і всім працівникам споживчої кооперації та її пайовикам.

На сьогодні у системі споживчої кооперації району працює 3 споживчих товариства, власне господарство, критий ринок. Маємо 85 магазинів, 66 з яких передано в оренду, та 5 підприємств громадського харчування, 3 з яких знаходяться в оренді.

За 2017 рік товарообіг склав 5192,6 тис. грн, або 109 відсотків до попереднього року. По громадському харчуванню ці цифри склали 4496,4 тис. грн і 125,8 відсотка. Реалізовано продукції власного виробництва на 4496 тис. грн. Надано платних послуг населенню критим ринком райСТ на суму 379, 9 тис. грн.

- Цифри вражають. А що за ними?

- Величезні видатки, сума яких щорічно збільшується. Як і в попередні роки, торік додатковим навантаженням на роботу кооперації стали сплата податків за нерухомість та оренду земельних ділянок, на яких розташовані обю’єкти споживчої кооперації. За землю нами сплачено 870 861 грн, за нерухомість - 180 725 грн. Тобто, майже мільйон гривень, які можна було використати на потреби районної споживчої кооперації, ми перерахували на розвиток держави та місцевого самоврядування. В цілому ж по системі до бюджетів району і держави сплачено податків на загальну суму понад 2,2 млн гривень.

Додайте до цього заробітну плату працівникам. Хоч вона в нас невелика, але відповідає нормам чинного законодавства, що при нинішній економічній ситуації у державі працедавцям виконувати непросто.

- До складних економічних умов, збідніння населення перешкодою розвитку системи споживчої кооперації є конкуренція з боку малого та середнього бізнесу. Як витримуєте суперництво?

- Ми не проти конкуренції, від якої зазвичай виграють люди. Але при цьому конкуренти мають працювати у рівних умовах. А ось тут якраз і трапляються недоречності.

Назву тільки один приклад. Для того, щоб продавати спиртне, потрібна ліцензія. Так ось її вартість однакова як для супермаркетів, які продають його вагонами, так і для сільського кіоску, обсяг торгівлі спиртним якого обмежується одним-двома ящиками. Справедливо це? Звичайно, що ні. Свідченням цього - розквіт підпільної торгівлі алкоголем серед малого бізнесу, чого ми не допускаємо у своїй системі.

Не є секретом і той факт, що не всі наші конкуренти чесні у сплаті податків перед державою і визначеної законом оплати праці продавцем. Частина таких платежів приховується і там, і там, а це, знову ж таки, ставить підприємства споживчої кооперації у нерівні умови.

Не можу не згадати і про ще одну негативну тенденцію в нашій роботі. Це - різке зменшення кількості населення. І не тільки в селах району, а і в місті. А відтак закриваються орендовані у нас магазини, в тому числі і в Кагарлику. Ніхто не хоче працювати собі на збиток навіть за умови найсприятливішої оренди з нашого боку. Та попри статусу непрацюючих, за такі магазини ми платимо податки на землю і нерухомість.

Як витримуємо суперництво? Сьогодні і в подальшому головним завданням правління райСТ є забезпечення стабільного розвитку галузей споживчої кооперації, підвищення прибутковості та соціального значення нашої системи відносно захисту соціально-економічних інтересів членів споживчої кооперації, працівників кооперативних організацій, пайовиків, всього населення району.

Майже всі населені пункти району обслуговуються підприємствами споживчої кооперації. Продовжує працювати автомагазин. Його виділяє голова споживчого товариства “Продторг” Світлана Склярова. Щоп’ятниці він традиційно курсує по віддалених кутках і хуторах району, а також по селах, де закрилися магазини. Це - Воронівка, Расавка, Слобода, Халчанський хутір і т. д.

Повсякчас працюємо і над оновленням та доведенням торгових підприємств до сучасних умов: здійснюються ремонти приміщень, впорядкування територій. На це, зокрема, в нинішньому році витрачено 1691 тис. грн.

- Що саме зроблено за ці кошти?

- Повністю завершено реконструкцію і ремонт ресторану “Колос”. Серед найголовніших робіт варто виділити встановлення цинкової покрівлі замість бітуму на задній частині даху. Відтепер “Колос” може претендувати на візитівку міста, його окрасу.

Капітальної реконструкції зазнав критий ринок райСТ. Тут також зроблено нову покрівлю, всередині встановлені підвісні стелі.

Заміни покрівлі дахів вимагають більшість об’єктів районної споживчої кооперації, які будувалися у 50-60-і роки минулого століття. Тому саме на ці роботи виділяється найбільше коштів. Тільки останнім часом ми перекрили будівлі адмінприміщення, магазинів “Подарунки”, “Меблі”, колишнього “Молоко”, “Ритуальні послуги” та аптеки при нижньому вході на міський ринок. Проведено ремонти у продуктових магазинах міста по вул. Титова, Тургенєва, Радянській, двох господарських - по вул. Ново-Троїцька. Відремонтовано два магазини у Слободі, три - у Переселенні та Буртах, а також у Очеретяному, Бендюгівці, Сущанах, Півцях, Яблунівці, Балико-Щучинці, Леонівці, Антонівці та Новосілках. Відновлено три об’єкти у Великих Пріцьках, причому один із магазинів переобладнано у кафе.

У планах - найближчих і перспективних - продовження цієї роботи.

- Віталію Семеновичу, настільки мені відомо, зборами уповноважених членів Кагарлицького районного споживчого товариства від 15 травня ц. р. прийнято рішення про зміну розміру вступного та обов’язкового пайових внесків. З чим це пов’язано?

- Пайовики споживчої кооперації, згідно із Статутом райСТ, мають не тільки права, а й ряд обов’язків. На жаль, переважна більшість пайовиків не виконують своїх обов’язків. А це негативно впливає на імідж та роботу споживчої кооперації. Тому для належного функціонування споживчої кооперації, уточнення реальної кількості пайовиків, які бажають брати активну участь у роботі та розвитку об’єднання, дійсно прийнято рішення про збільшення розміру вступного внеску до 100 гривень, обов’язкового пайового внеску для фізичних осіб - до 500, обов’язкового пайового внеску для юридичних осіб - 1000 гривень. Встановлено терміни для перереєстрації пайовиків та внесення додаткових пайових внесків - з 1 червня по 31 серпня цього року.

Після завершення встановленого терміну, пайовиків та асоційованих пайовиків, які не пройшли перереєстрацію та не доплатили пайових внесків, було виведено на позабалансовий рахунок і знято з обліку у системі споживчої кооперації.

На тих, хто це зробив, буде проводитися нарахування дивідендів та кооперативних виплат за рішенням зборів уповноважених в розмірі не більше, як внесений пай.

Тому, користуючись нагодою, хочу запросити всіх пайовиків споживчої кооперації завітати до райСТ (пл. Незалежності, 5) і прийняти відповідне для себе рішення. При собі мати пайову книжку, паспорт, ідентифікаційний код.

- Ваші побажання кооператорам з нагоди професійного свята?

- За будь-яких умов залишатися людьми. Щоб праця приносила не тільки матеріальний достаток, а й моральне задоволення, а ще вдячність від населення.