Художні свідчення минувшини

Осінь - пора романтиків і творців. Кажуть, що переважна кількість митців святкує свій день народження саме восени. І, як підтвердження цьому, - День художника України, що відзначається другої неділі жовтня. А 8 грудня людство святкує Міжнародний день художника.

Цій темі було приурочено і ряд подій, що відбулися у Великопріцьківському історико-краєзнавчому музеї. Адже в історичну палітру села в різні часи вписали свої етюди такі майстри пензля, як Микола Витищенко, Павло Семченко, Борис Дегтярьов, Анатолій Василенко, Дмитро Кудрявцев, а також Андрій Настенко, виставка робіт якого і стала своєрідним подарунком землякам до Дня села.

Андрій Карпович Настенко народився 1904 року в заможній сім’ї сільського господарника. Змалку виявив хист до науки, тож рано навчився читати і писати. Зарекомендувавши себе людиною досить відповідальною і порядною, хлопець отримав дозвіл користуватися панською бібліотекою. І це дуже позитивно вплинуло на формування його світогляду. Маючи здібності до малювання, Андрій Настенко ще в юні роки зробив замальовки сільських пейзажів, серед яких зокрема були і такі, як Великопріцьківський цукрозавод, панська садиба, церква та господарчий двір в період їх діяльності - кінець XIX - початок XX століття. Саме цим роботам пощастило дожити до нинішнього часу. Бо, на превеликий жаль, чимало робіт самобутнього сільського художника загубилися у вирі історичних подій.

Фарб не було. І замальовки на певний час було відкладено. Уже в дорослому віці Андрій Карпович знайшов можливість завершити свою юнацьку мрію. Фотокопії трьох його робіт і увійшли до виставки «Історія села, написана пензлем». Виставку також доповнила фотокопія картини столичного художника Андрія Минки, на якій зображено територію села в районі колишнього цукрозаводу в період 60-х років минулого століття. Цю картину для виготовлення фотокопії надав директор Великопріцьківської школи Максим Стешенко.

Роботи ж Андрія Настенка для створення фотокопій надав його внук Сергій Мельник. А за допомогу у їх виготовленні Великопріцьківський музей висловлює щиру вдячність керівництву ТОВ «Віскар Агро» та особисто Юрію Падальченку, також сільським господарникам Олегу Вітенку та Віктору Ружанському.

Чимало відвідувачів музею оглянули виставку, як своєрідні документальні свідчення з історії села. Вони також ознайомилися з роботами інших сільських митців, які надали музею для виставки їх автори та жителі села. Серед яких, зокрема, і картини ржищівського художника Бориса Дегтярьова, доля якого також тісно пов’язана з Великими Пріцьками, де у свій час він навчався у школі та деякий час проживав із сім’єю. А нещодавно, як знак добрих спогадів про село, Борис Степанович передав музею дві свої роботи.

РІЧНИЦЯ  МИТЦЯ

На запрошення керівництва Ржищівського музею Івана-Валентина Задорожного молодший науковий співробітник Великопріцьківського сільського історико-краєзнавчого музею Надія  Предченко взяла участь у заході, приуроченому дев’яносто сьомій річниці народження відомого українського художника Івана-Валентина Задорожного, що відбувся нещодавно у музеї митця. Під час заходу всі його учасники переглянули фільм про художника та тепло поспілкувалися з його донькою Наталією Валентинівною Задорожною, яка розповіла про цікаві сторінки життя свого батька та представила фотоальбом його робіт, виготовлений родиною Задорожних. Один з таких альбомів Наталя Валентинівна добродушно подарувала Великопріцьківському музею.

У заході також взяли участь: художник-поет Борис Дегтярьов, жителі Ржищева, викладачі та учні навчальних закладів міста.