На незворотному шляху децентралізації

Уже більше року потенційні члени майбутньої Кагарлицької об’єднаної територіальної громади очікують на позитивний висновок від Київської облдержадміністрації, який би став “зеленим світлом” для створення нової адміністративно-територіальної одиниці на Київщині. Адже лише після відповідного висновку, який повинен завізувати голова облдержадміністрації, ЦВК зможе призначити вибори до Кагарлицької ОТГ.

Питання формування спроможної об’єднаної громади на території нашого району з центром у Кагарлику стало основним під час наради в Кагарлицькій райдержадміністрації
3 січня, яку провів голова РДА Роман Коваленко. Очільники сіл з різних куточків району прибули на цей захід, аби “звірити годинники”, висловити пропозиції та заслухати думки щодо цього від керівництва району, адже участь в нараді взяли також голова районної ради Іван Семцов та мер міста Олександр Панюта. На засідання були запрошені керівники підприємств і організацій району, начальники структурних підрозділів РДА. У кулуарах, перед засіданням, сільські голови висловлювали своє обурення затримкою в отриманні висновку з облдержадміністрації, мовляв, таким чином, у Києві намагаються примусово приєднати згідно з Перспективним планом формування територій Київської області до Ржищівської ОТГ ще деякі населені пункти району, порушуючи тим самим головний принцип реформи, який полягає саме в добровільності об’єднання громад. Адже і у Стайках, і у Кузьминцях, і у Великих Пріцьках люди вже висловили бажання бути у складі Кагарлицької ОТГ, про що було направлено відповідні листи в область з проханням внести зміни до Перспективного плану.
Відкриваючи нараду, Роман Коваленко зазначив, що під час численних зустрічей, на яких обговорювалася адміністративно-територіальна реформа, жителі Кагарличчини погоджувалися з тим, що найбільш привабливою і максимально ефективною була б адміністративно-територіальна одиниця в межах нинішнього району. Адже з усіх точок зору, і в першу чергу, в фінансовому плані, вона є найбільш самодостатньою.
Голова райдержадміністрації також поінформував загал, що з 1 січня ц.р. розпочала повноцінне функціонування Ржищівська ОТГ, до якої увійшли й чотири сільські ради Кагарлицького району: Гребенівська, Балико-Щучинська, Півецька та Яблунівська. Депутати районної ради вже передали Ржищеву інфраструктуру мережі охорони здоров’я, освіти, культури населених пунктів цих громад.
Втім, присутніх цікавило одне питання: як далі Кагарлицький район розвиватиметься і коли врешті-решт буде створено Кагарлицьку спроможну об’єднану територіальну громаду?
- Ми винесли на цю нараду ряд питань, інформація після розгляду яких буде систематизована і передана до Київської ОДА, - зауважив Роман Коваленко. - Можливо, це допоможе нам отримати висновок від облдержадміністрації, і робота з утворення ОТГ з центром у Кагарлику таки зрушиться з місця.
Він висловив переконання, що Кагарлицька ОТГ повинна створюватися виключно на принципах добровільності, а відповідне волевиявлення висловлене у всіх без винятку населених пунктах району (окрім тих, що вже перейшли до Ржищева).
По цьому слово було надане головному архітектору району Олегу Андрущенку, який поінформував загал про чисельність населення та площу спроможної територіальної громади.
- Територія майбутньої Кагарлицької ОТГ складатиме 52261 кв.км. Приблизна кількість населення - 27620 осіб, - наголосив доповідач. - За ініціативи міської ради у всі села району були направлені пропозиції та отримані підтвердження від сільських рад.
Начальник фінуправління РДА Наталія Перевера доповіла про надходження коштів до бюджету.
Перш за все, вона наголосила на тому, що зведений районний бюджет по власних і закріплених доходах за 2018 рік виконаний на 101,9%. Фактично надійшло 150 млн 884,4 тис. грн при запланованих 129 млн 818 тис. грн (з урахуванням змін - 148 млн грн). Темпи приросту склали 20,5%. Надходження по чотирьох сільських радах, що відійшли до Ржищева, за минулий рік склали 7 млн 796,3 тис. грн, або ж 5,3%.
Начальник відділу освіти РДА Надія Омельченко поінформувала загал про утримання закладів освіти спроможної територіальної громади.
Зокрема, вона наголосила на тому, що з 1 січня ц.р. в районі функціонує 22 дошкільних навчальних заклади, де виховується 986 діток та 18 навчальних закладів, у яких здобувають освіту 2977 учнів.
- Якщо аналізувати ситуацію в розрізі місто-село, - зазначила вона, - то у Кагарлику навчається 1750 дітей (59%), у селах - 1227 (41%). У нас є три навчальні заклади, де кількість школярів не перевищує 50-ти, це - Горохуватська школа (46 учнів), Великопріцьківська (43) та Стрітівська (33).
Серед усіх шкіл налічується 9 класів, які перебувають на індивідуальному навчанні, іншими словами - це неповні класи, де учнів менше 5-ти. Разом з тим, у Великопріцьківській школі взагалі немає двох класів - 4-го і 8-го, у Горохуватській відсутній 8 клас.
Про діяльність закладів культури поінформувала в.о. начальника відділу культури і туризму, національностей та релігій РДА Оксана Литвин. Вона повідомила, що при районному відділі культури діють 28 клубних і стільки ж бібліотечних закладів, два музеї і 7 музейних філій, а також школа мистецтв. До 2019 року їх кількість була більшою, адже до Ржищівської ОТГ відійшли 6 клубних і 5 бібліотечних закладів, а також 1 музейна філія.
- Відповідно до законодавста, - зазначила вона, - після формування об’єднаної територіальної громади мережа бібліотечних закладів стане іншою, це пов’язано зі зміною моделі роботи: при ОТГ має бути одна публічна бібліотека і дитяча, а всі інші стануть філіями.
Під час наради було обговорено також наявність приміщень для державних органів, установ, організацій та органів місцевого самоврядування спроможної
територіальної громади, утримання закладів охорони здоров’я на території Кагарличчини.
Міський голова Олександр Панюта висловив власну думку щодо реформи децентралізації, зазначивши, що об’єднану громаду створювати потрібно і двох думок тут не може бути.
- За останні два роки, - поінформував він, - ми спільно з сільськими головами та депутатами витратили немало сил та енергії, щоб у відведені законом терміни зібрати відповідні документи на створення громади. Прикро, що нам до цього часу не вдалося довести цю справу до логічного завершення. Сьогодні ми очікуємо висновку від Київської облдержадміністрації. Всі необхідні документи туди спрямовано. Але ситуація з місця, на жаль, так і не зрушилася. Втім, я вважаю, нам не слід опускати рук. Потрібно діяти. Ми не можемо залишити Стайки, Кузьминці, Великі Пріцьки, які ухвалили відповідні рішення і бачать своє майбутнє лише в Кагарлицькій ОТГ. Тож давайте гуртуватися і відстовати власну позицію. Я вважаю, що, в разі потреби, потрібно зустрічатися і з головою облдержадміністрації, щоб дізнатися, якою є його позиція з цього питання.
Роман Коваленко підсумував, що децентралізація - незворотий процес. І бізнес, і жителі населених пунктів повинні розуміти, що головна мета реформи - дати можливість територіям ефективно господарювати, використовуючі власний потенціал. І в Кагарличчини цей потенціал є.
- Адже, при правильному господарюванні, можна використовувати резерви, які є абсолютно реальними. Потрібно лише цей шанс використати. І робота у цьому напрямі вже ведеться, - запевнив голова райдержадміністрації Роман Коваленко.