Санепідемстанція: чергова реформація

Про колишню районну санітарно-епідеміологічну станцію нині пам’ятають лише люди із достатнім життєвим досвідом, а її колишню значимість засвідчує двоповерхове приміщення майже в центрі міста по вул. Каштановій. Як і більшість галузей та служб держави, санстанцію не минули процеси реформування та оптимізації. Чергова реорганізація колишньої СЕС в районі відбулася 1 січня цього року.

Про це наш кореспондент і веде розмову із завідувачем Миронівського міжрайонного відділу лабораторних досліджень М. П. КРАВЧЕНКОМ.

- Миколо Петровичу, отже, що змінилося у системі санітарної медицини Кагарлицького району?

- До 1 січня ц. р. населення Кагарличчини обслуговував Обухівський міжрайонний відділ лабораторних досліджень. З нового року Обухівський міжрайонний центр одержав статус районного, а Кагарлицький район потрапив у зону обслуговування Миронівського  міжрайонного відділу лабораторних досліджень державної установи «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України», який я очолюю. Крім Кагарличчини, ми працюємо на територіях Богуславського, Рокитнянського, Миронівського районів та громади Ржищева.

Мета реорганізації - оптимізація мережі закладів нашої служби.

На сьогодні в нашому відділі на 5 адміністративних територій в штаті нараховується 44 працівники, тоді як в кожній із районних санепідемстанцій працювало 55 чоловік. Значно зросло навантаження на лабораторії.

- Які функції виконують працівники вашого відділу?

- Проводимо обслуговування населення, пов’язане з профілактикою інфекційних та неінфекційних захворювань серед людей. Здійснюємо лабораторні дослідження води, повітря, грунту, харчових продуктів на наявність шкідливих речовин. Робимо діагностичні дослідження збудників інфекційних хвороб у хворих, які потрапили у лікарні, або хто звернувся до нас з подібним проханням.

- Чи означає переведення Кагарлицького району у зону обслуговування Миронівського міжрайонного відділу, що у Кагарлику зовсім не залишилося своїх фахівців санітарної медицини?

- Ні в якому разі. У Кагарлику продовжують функціонувати у приміщенні по вул. Каштановій, 16, мікробіологічна та санітарно-гігієнічна лабораторії, які здійснюють всі перелічені  мною дослідження. Найбільші штати у мікробіологічній лабораторії - 4 та у санітарно-гігієнічній - 5, 2 - у епідвідділі плюс 3 працівники котельні, вони ж сторожі.

Тільки одна лабораторія функціонує у Рокитному, жодної - у Богуславі.

- Чи достатня матеріально-технічна база Миронівського міжрайонного відділу?

- Вона - одна із  кращих в області, а мікробіологічна лабораторія - і в державі. Взагалі ж всі наші лабораторії атестовані на дослідження майже всіх шкідливих речовин, які викидаються підприємствами в повітря, поверхневі водойми та грунти.

Маємо також достатню кількість транспорту, хоч окремі з машин потребують оновлення.

- Хто фінансує діяльність відділу?

- Ми є підрозділом державної установи «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України», тому фінансування здійснюється із державного бюджету. Зокрема, в частині виплати заробітної плати та оплати податку на неї. Інші кошти заробляємо самі, за рахунок платних послуг. Доходи маємо від досліджень на кар’єрах, співробітництві з лікарнями, на проведенні медичних оглядів та різних досліджень.

- Чи доступні по ціні звичайному громадянину дослідження у ваших лабораторіях?

- Гадаю, що так. Якщо раніше тарифи затверджувалися на рівні держави і були скрізь однакові, то нині вони формуються на регіональних рівнях. Тому в нас вони одні з найдешевших. Для прикладу: повний аналіз води у нас коштує 800 гривень, а у Бортничах - близько 3 тисяч. Подібна картина і по вартості інших досліджень. Конкретніше про це можна дізнатися на сайті нашої установи або ж в місцевих органах влади.

- Оптимізація штатів колишніх райсанепідемстанцій залишила напівпорожніми величезні приміщення. Чи реально для вас заробляти на їх оренді?

- На жаль, ні. Дані приміщення - це власність Державного фонду майна. Тому укладати угоди на оренду кімнат - це прерогатива Фонду, як і кошти за це. Тож дане питання нам не цікаве.

- Миколо Петровичу, і останнє запитання. Для знайомства - кілька слів про себе...

- У санслужбі працюю з 1982 року. Розпочинав фельдшером. Із 1988 по закінченні вузу - лікарем. У 2012 був головою ліквідаційної комісії Миронівської райСЕС, після чого й очолив міжрайонний відділ. Тобто, маю знання, досвід і, головне, бажання працювати на благо людей.