Велика ціна безпечності

19 серпня відбулося чергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації. На зібрання, яке проводила в. о. голови РДА Світлана Синюк, були запрошені міський та сільські голови, керівники свиноферм та мисливських господарств району, представники поліції та засобів масової інформації.
Про епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней та сказу доповідав начальник районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Київській області, заступник голови комісії Іван Лисенко.
Він інформував, що на території Київської області протягом 2019 року було зареєстровано 2 випадки захворювання свиней на африканську чуму (АЧС) - в Бородянському районі. У рамках проведення заходів з ліквідації осередків АЧС та недопущення її розповсюдження у вказаний період було вилучено та знищено понад 75 тисяч свинопоголів’я.
У той же час у нашому районі окремі господарства не в повній мірі виконують заходи
біобезпеки, що сприяє занесенню на територію підприємств вірусу чуми. До ризиків також відноситься стихійна торгівля тваринницькою продукцією, продаж живих свиней без наявності ветеринарних документів на ринку, безвідповідальне ставлення власників свиней до утилізації трупів тощо.
У рамках заходів профілактики АЧС райдержлікарнею ветеринарної медицини в цьому році було відібрано та надіслано до державної лабораторії ветмедицини 151 пробу патологічного матеріалу від загиблих свиней, але, на щастя, всі вони показали негативні результати.
За друге півріччя минулого та перше півріччя нинішнього року проведено 12 перевірок суб’єктів господарювання, які утримують свиней, видано 10 приписів щодо усунення порушень, 3 посадові особи притягнуті до адмінвідповідальності. Особливо тривожний стан щодо епізоотичної ситуації склався на фермі
ВК-115, територія якої залишається необгородженою.
Заступник начальника - начальник відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Київській області Олександр Табачний інформував присутніх про стан дотримання суб’єктами господарювання вимог щодо «закритого режиму роботи свиноферм». Він відзначив, що відповідного режиму в цілому дотримуються великі свиногосподарства - «Ферми Данам» та «Дан-Фарм України». На інших же сільгосппідприємствах допускаються порушення вимог Закону України «Про ветеринарну медицину» та інших законодавчих актів. Основні з них - це наявність діючого санпропускника на території ферми, організація централізованого прання та дезінфекції спецодягу, ведення відповідних записів щодо приготування та використання дезінфікуючих розчинів, заправки дезбар’єрів.
Іван Лисенко розповів також про стан профілактичних заходів проти сказу тварин в районі. Протягом минулого року, відзначив він, по населених пунктах району було проведено щеплення у 510 собак та у 388 котів. Як результат, у нинішньому році не зафіксовано жодного випадку захворювань на сказ.
Тому цю роботу треба продовжити. У районі є достатній запас вакцини, потрібно лише сприяння у цій справі з боку сільських рад.
Про стан боротьби зі стихійною торгівлею на території району на засіданні доповідав заступник начальника Кагарлицького відділення поліції Обухівського відділу поліції у Київській області Артем Горобінський.
Він відзначив, що поліцією спільно із іншими контролюючими органами проводяться рейди по місцях стихійної торгівлі. За їх результатами складено 10 адмінпротоколів.
По всіх обговорюваних питаннях комісія прийняла відповідне рішення. Доповнення в нього внесли директор ФГ «Широкоступ» Олександр Широкоступ та начальник райуправління АПР райдержадміністрації Валентина Голованчук. Зокрема, про включення в маршрути рейдів по боротьбі зі стихійною торгівлею м’ясом с. Шубівка та рішенням комісії зобов’язати керівництво ВК-115 зробити огорожу свиноферми.