Чи бути «зеленому» тарифу в Кагарлику?

Наміри виробляти електроенергію по «зеленому» тарифу має ТОВ КЕС-1 на базі ТЕЦ цукрозаводу. До слова, ТЕЦ та її обладнання – все, що лишилося від заводу. Та чи судилося збутися тим добрим (головним чином!) намірам – невідомо. Чому?

Сировиною для КЕС-1, щоб продукувати електроенергію, визначено пелети із соняшникового лушпиння. Термічна обробка пелетів обумовлює утворення пірокарбонату і піролізного газу, на якому працюватимуть котли ТЕЦ. Добова переробка – 36 т пелетів, які доставлятимуться одним чи двома автомобілями.

Торік на території біля ТЕЦ з боку вул. Молодіжної, а на цій вулиці «записане» все заводське селище, КЕС-1 забетонувала майданчик і змонтувала частину приймального відділення для пелетів. Мешканці захвилювалися: надто близько до жител опинилася новобудова. Та й невідомим є вплив роботи енергопідприємства на довкілля, на здоров’я людей. Під тиском громади міськрада восени 2017 року призупинила будівництво.

А 12 червня ц.р. відбулося відкрите засідання депутатської комісії по будівництву. Запросили і жителів Молодіжної та ряд депутатів. Вирішувалося питання: чи погоджувати заяву КЕС-1

про наміри щодо названого будівництва. Дебати учасників зібрання переростали в суперечки. Директор КЕС-1 Сергій Кобиляцький запропонував поїхати на ТЕЦ, оглянути обладнання і на місці вислухати його пояснення як керівника.

Кілька жителів і депутатів, в т.ч. секретар м/ради Любов Коваль, негайно рушили на об’єкт. Сергій Кобиляцький провів ґрунтовну екскурсію поверхами ТЕЦ, розповів про роботу обладнання і його потенціал. Найближчим до розуміння сказаного виявився житель з Молодіжної Антон Созданий, який знається на темі пелетів і функціонуванні агрегатів та автоматики більше за інших. Нинішній головний інженер КЕС-1 Олександр Лисюк запевнив, що виробництво електроенергії буде безвідходним. Його слову можна вірити: Олександр Миколайович 30 років працював начальником ТЕЦ діючого цукрозаводу і роботу обладнання знає, як мало хто в районі.

Врешті, керівництво КЕС-1 і жителі дійшли думки: детальніше вивчити проект і перспективи енергопідприємства, а потім розв’язувати питання про згоду на подальше будівництво КЕС-1. Сергій Кобиляцький демонстрував відкритість, готовність дослухатися до думки людей і вести з ними діалог.

Коли цей номер газети вже готувався до друку, біля міської ради починалося зібрання жителів Молодіжної, не згодних з будівництвом КЕС-1. Того ж дня, 21 червня, відбулася чергова сесія міської ради. Попереду - громадські слухання.

***

Від ред.: 21 червня пройшло засідання сесії Кагарлицької міської ради, першим питанням порядку денного якої став розгляд заяви ТОВ «КЕС-1». Депутати підтримали негативну думку громадськості і не надали відповідного погодження. Тим не менше Сергій Кобиляцький запросив завітати на ТОВ «КЕС-1» для детальнішого ознайомлення з планами виробництва «зеленої» електроенергії, щоб таки переконатися в його екологічній чистоті і безвідходності.