Польське навчання – солодкі міфи та проста реальність

Наша землячка-кагарличанка Олександра Дзененко уже третій рік навчається в Польщі в університеті імені Адама Міцкевича на журналіста.
Сьогодні ми розпочинаємо невеличкий цикл публікацій матеріалів Олександри про студентське життя в Польщі та про те, де можна побувати в цій країні в якості туриста.
- В університеті за кордоном я навчаюся вже третій рік. За цей час я відмітила, що в його стінах все частіше можна почути українську та російську мови. Цей факт не здивує тут вже нікого, адже в групах, поділених на двадцятьох-тридцятьох студентів, ви точно зустрінете хоча б одного іноземця. Білоруси, росіяни, іспанці, норвежці та македонці. Такий у нас колорит завдяки програмі щорічного обміну європейських студентів. Однак, найбільшою групою серед них й донині залишаються українці. Що ж такого особливого в університетах Польщі та, головне, як саме дістатися сюди на навчання?
Перш за все, навчання в Польщі - це непогана перспектива. Вузи цієї країни числяться в ранкінгах найкращої освіти світу. Участь країни в Євросоюзі гарантовано надає шанси відкрити досить велику кількість дверей у майбутньому. Крім того, найстаріші з закладів пишаються своєю історичною красою, а деякі з них були засновані ще в 14 столітті! Тому, навіть сама енергетика споруди надає сил і мотивації до освіти. Однак, забувати не потрібно про специфічність закладу. Звісно, що кожен з них має свою сильну сторону в якомусь одному напрямку, тому орієнтуватися лише на вигляд та історію я б не радила. Обов’язково потрібно звернути увагу на вид університету. В Польщі вони теж діляться на державні та приватні. Різниця між ними, може, і не значна, але все ж таки є. По-перше, державні вузи більш вимогливі та ставлять досить об’ємну кількість завдань до виконання. Якщо ви готові присвячувати свій особистий час на навчання – цей варіант саме для вас, адже кількість предметів у кожному семестрі стабільно тримається від десяти й вище. Наступною різницею буде ціна за навчання. У приватних вузах вона менша від державних. Однак додати до цього належить, що диплом від державного закладу цінується на ринку праці вище. Ну принаймні, так кажуть люди.
Навчання в Польщі може обійтися вам у великі затрати та нерви. Якщо ви не власник карти поляка, у вас не було і не має в родині когось з польським корінням – шлях до мети може бути тернистим. Освіта завжди буде платною, а шанси на отримання стипендії чи соціальної допомоги – нульові. З кожним роком легалізація свого перебування в статусі студента стає все тяжчою та складнішою. Студенти мусять регулярно показувати виписки рахунків з банку на відповідну суму та щороку просити додаток оцінок з деканату. Це робиться для того, щоб перевірити ваші фінансові можливості для утримання в цій країні, переконатися, що ви дійсно тут навчаєтесь, а не приїхали на роботу. Розповісти теж варто про сам початок дороги до навчання – реєстрації. На цьому етапі потрібно пам’ятати, що від цього моменту, всі ваші основні документи повинні будуть перекладені на польську мову та завірені відповідним органом (консулом або присяжним перекладачем). Крім цього, побігати доведеться з іншими додатковими справами – пройти екзамен на знання мови, відкрити візу, знайти відповідне для себе медичне страхування. Звісно, що ви можете звернутися за допомогою до відповідних компаній, які за досить значні суми виконають всю цю роботу за вас. Хоча я б радила взятися за все це самому – якщо ви пройдете цей шлях самостійно, то не лише збережете гроші, але теж почнете у всьому орієнтуватися і розуміти.
Почуття чогось нового, екзотичного завжди буде поруч з вами першого року. Перш за все – мова. Польська дійсно схожа на нашу, але теж не зовсім. Адже маємо багато подібних слів, які мають кардинально інше значення. Тому, на початку, буде досить просто помилитись чи розсмішити навколишніх своїм кумедним акцентом. Мова професора на лекціях і мова в колі друзів теж буде інша. Вам може здаватися, що всі місяці занять з її вивчення були даремними, а сама ваша присутність на занятті безглузда. Так, період адаптації може бути страшним і навіть довгим, але все це залежить лише від самих вас. Якщо є велике бажання і ціль навчатися за кордоном, знайти друзів-іноземців, бути просто зрозумілим при висловленні думки – якийсь час ви не будете спати вночі та перечитуватиме незрозумілі конспекти, ходитимете з відкритим перекладачем в телефоні та не боятиметеся ставити питання всім навколо. Польська молодь дуже відкрита, толерантна. Тобі завжди будуть раді допомогти, підказати, показати дорогу чи знайти потрібне місце.
Якщо в тебе є мрія і все написане мною тебе не зупинить – в тебе обов’язково все вийде! Головне, просто повірити, що колись зробила і я.