Платити чи ні за задоволення порибалити?

Після закінчення нерестової заборони на вилов риби жителі Кагарличчини зазвичай підшукують ставки, де можна відпочити, годинами чатуючи на улов. Користувачі водойм, які займаються рибогосподарською діяльністю, теж хочуть мати дохід від вирощеної риби. На цій підставі дуже часто виникають суперечки між рибалками та орендарями водойм.
Чи всюди можна рибалити, як себе поводити, аби не перейти межу, дозволену законом? Про це нашому кореспондентові розповіла Людмила Миколенко – інженер-гідротехнік БУВР р.Середнього Дніпра м.Києва та Київської області (Обухівська дільниця).

- Сьогодні, коли в нашій країні запроваджено воєнний стан, всі ми, як ніколи, повинні згуртуватися, проявляти терпимість один до одного і, звичайно ж, дотримуватися чинного законодавства, в тому числі і на водних об’єктах. Любителям риболовлі нагадаю, що вилов риби в межах 3 кг у період нересту є безкоштовним і не потребує спеціальних дозволів. Він дозволений на водоймах загального користування. Втім, водний об’єкт може бути зданий в оренду або ж переданий громадським об’єднанням для організації любительської риболовлі. Згідно з чинним законодавством, підприємці, які орендують ставки, зобов’язані передбачити місця для забезпечення права громадян на загальне водокористування, а саме: на безоплатне купання, плавання на човнах, а також безоплатне любительське риболовство.

– У яких випадках можуть бути обмеження на вилов риби?

- Згідно статті 47 Водного кодексу, усі умови загального водокористування, в тому числі й можливі обмеження, вказуються у договорах оренди або окремих додатках до них. Якщо водокористувачем або міською радою встановлено такі обмеження, то орендар зобов’язаний інформувати населення про це, приміром, розміщенням відповідної інформації на стендах. На орендованих ставках встановлюють попередження про обмеження вилову риби, яку розводять, або про повернення у водойми певних видів риби.

Слід пам’ятати, що рибалка-любитель має право на вилов лише «аборигенних» видів риби, до яких належать ті, що розмножуються природним шляхом: карась, плітка, окунь, щука, тобто, ту рибу, яка існувала в цьому водному об’єкті до того, як там почали розводити рибу в принципі.

Якщо ж водокористувачем або відповідною радою не встановлено жодних умов, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.

- А якщо спіймав, приміром, коропа?

– Виловлені на орендованих ставках види риби, які там розводяться, приміром, короп, товстолоб чи білий амур тощо повинні бути випущені до водойми. Якщо ж рибалці забороняють вилов риби, мотивуючи це тим, що орендар провів зариблення, то в такому разі слід вимагати відповідні документи, зокрема, акт зариблення орендованого ставка державного стандарту, в якому вказуються час його зариблення та види риби, а також ліцензію на зариблення.

- Що б ви порадили людям, які приїжджають порибалити чи скупатися на водоймі, а їх зустрічає грізний охоронець зі словами: «Це - приватна власність, ловити рибу тут заборонено»? Людина вже взяла з собою усе, що треба для відпочинку, а тут кажуть, що на відпочинок і не розраховуй…

- Якщо вам забороняють здійснювати загальне водокористування, необхідно з’ясувати законність та підстави обмежень. Коли ж орендар чи охоронець налаштований до вас агресивно, то жодним чином не вступайте з ним у суперечку. Просто зніміть ваш діалог на відео і зверніться до свого дільничного інспектора. Цієї доказової бази буде достатньо. У законодавстві чітко вказано, що якщо орендар забороняє загальне користування водним об’єктами, то це є підставою для розірвання з ним договору оренди.

Фізичний або психологічний вплив на рибалок в даному випадку вже можна розглядати як кримінальну відповідальність.

Але рибалка-любитель зобов›язаний теж дотримуватися певних правил. Приміром, підтримувати належний стан водойми – не залишати на березі чи у воді сміття. Також він зобов’язаний не допускати пошкодження щитів, аншлагів та інших знаків, встановлених на водоймах та на їх берегах, не застосовувати для рибної ловлі заборонені Правилами рибальства снасті та знаряддя, не мити транспортний засіб у рибогосподарських водоймах чи в прибережних смугах, не перебувати на водоймі чи біля неї з вибуховими чи отруйними речовинами тощо.

- Що слід знати про риболовлю на ставках, які передані громадським об’єднанням рибалок?

- У таких випадках, як правило, вилов риби дозволяється передусім членам цих об’єднань, а іншим громадянам – за платними відновлювальними картками, у вартість яких входить облаштування місць для риболовлі (містків), викошування трави, прибирання та вивіз сміття. Вартість таких карток встановлюється громадськими об’єднаннями. Але й на цих водоймах правом безкоштовного вилову риби можуть скористатися особи з інвалідністю І-ІІ групи, учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та діти до 16 років.

Тут ще слід звертати увагу й на те, чи громадські об’єднання легально зареєстровані, чи це лише вивіска для стягування поборів з рибалок. У нас на Кагарличчині є менше 20 громадських об’єднань рибалок, які зареєстровані належним чином і діють у правовому полі. Всього ж на території Кагарлицької МТГ 207 водойм, з них в оренді – 42. Втім, змушена констатувати, що половина з них висохли і непридатні для риболовлі. Тож висновки робіть самі. Я ж бажаю усім дотримуватися законодавства України, поважати права один одного, і тоді рибальство та відпочинок на водоймах даруватимуть лише радість та насолоду!