У Кагарлицькій лікарні доступна рання діагностика всіх захворювань

Реформування системи охорони здоров’я ставить до медзакладів нові вимоги. Щоб отримати кошти від Національної служби здоров’я – тобто підписати відповідні пакети медпослуг – медзаклади повинні бути забезпечені належним обладнанням та мати в штаті відповідних спеціалістів.
Ми розпитали в головного лікаря Кагарлицької багатопрофільної лікарні Марії Недолько, яке обладнання є в закладі для проведення діагностики у пацієнтів. Що отримала чи придбала лікарня протягом останнього часу? Адже в період спалаху коронавірусу Кагарлицька БПЛ мала статус ковідного госпіталя, тож сюди надходила специфічна апаратура, саме з акцентом на лікуванні коронавірусу.

– Медичну допомогу потрібно надавати і вчасно, і якісно - це аксіома. Але якщо немає належного обладнання, то це зробити важко, навіть при наявності спеціалістів. Дякуючи нашому міському голові Олександру Панюті, нашим депутатам міськради, ми у 2022 році зробили дуже багато для поповнення нашої матеріально-технічної бази. Зокрема, завдячуємо діагностичним обладнанням.
За кошти місцевого бюджету ми відремонтували флюорограф. Це дуже важливий і потужний крок у діагностиці. І флюорографія в нас зараз на високому рівні: чудовий апарат, прекрасні спеціалісти.
І флюорографічна, і рентгенографічна діагностика знаходиться на високому рівні. Але хочу, щоб і пацієнти зрозуміли такий нюанс: у кожного апарату - чи то флюорограф, чи УЗД-апарат, чи рентген - е певні технічні можливості й обмеження. Вони безперервно можуть працювати лише певний період часу. Далі обладнанню потрібно «відпочити». Перевантаження призведуть до того, що апарат або зламається, або видаватиме некоректні результати. Тому й неможливо обстежити всіх бажаючих одночасно.
Принагідно хочу зауважити, що ми маємо всі технічні та матеріальні можливості видавати пацієнтам, які пройшли рентгеноскопію, плівки із результатами. Так, це зараз не є обов’язковим, бо ми маємо сучасний рентгенапарат, який передає зображення лікарю-рентгенологу на монітор для опису. За потребою цей знімок може бути переданий мережею іншому лікарю або записаний на флешку. Але якщо пацієнт бажає мати роздрукований знімок - цьому немає ніяких перепон. Йому такий знімок роздрукують. Причому абсолютно безкоштовно.
Також ми нещодавно за МОЗовським розподілом отримали новий портативний рентген апарат, який буде встановлено в хірургічному відділенні. Точніше кажучи, він там уже знаходиться, але в запакованому вигляді. Нині триває оформлення документів та дозволів на початок роботи на ньому. Коштує цей рентгенапарат близько 2,5 мільйона гривень. Із доставкою його із Києва нам посприяла Кагарлицька міська рада - знайшли перевізника.
Моєю мрією є придбати мамограф (апарат для обстеження молочних залоз у жінок). Хоча для нас це придбання непосильне: цифровий апарат коштує 4-5 мільйонів гривень. Але це придбання дало б змогу нам підписати ще один пакет медичної допомоги із НСЗУ.
Також за кошти місцевого бюд­жету ми придбали портативний УЗД-апарат. Працює це обладнання чудово. Він може живитися від акумулятора, тож, незважаючи на те, що знаходиться в пологовому відділенні, за його допомогою можна обстежити хворих в інших відділеннях. Наприклад, в хірургічному чи реанімації.
Окрім портативного УЗД-апарата, ми маємо новий стаціонарний в поліклініці. Його вартість 649 тисяч гривень. До нього ми придбали три датчики: один, що можна обстежувати щитоподібну залозу, інший - робити ЕХО серця. Також окремо до цього апарата за 85 тисяч докупили вагінальний датчик, що дає змогу обстежувати жінок без повного сечового міхура.
Також для пологового відділення ми придбали за 248 тисяч гривень аудіометр. Тепер ми можемо у перші три дні після народження визначити чи все нормально у немовляти зі слухом, чи немає проблем. Дякувати Богу, така патологія трапляється рідко, але її потрібно швидко визначити. Бо ж якщо до року дитина не говорить, то як дізнатися, чи це вона просто не говорить, чи в неї проблеми зі слухом?
Ще за 530 тисяч гривень купили сучасний фетальний монітор. Фетальні монітори в нас є, але цей більш досконалий – із розшифровкою. Він записує сердечко ще ненародженої дитини, стан матки вагітної і відразу видає розшифровку.
Значним надбанням є киснева станція. На неї було виділено державою 765 тисяч гривень. Але коштом місцевого бюджету зроблено проєкт. Також за кошти місцевого бюджету було проведено киснепровід та обладнано подачу кисню в інфекційне відділення.
Наприкінці минулого року ми придбали за власні кошти, які заробили в НСЗУ, відеогастроскоп. Ним можна побачити передракові стани шлунку. А зараз, вже за кошти місцевого бюджету, придбали до нього насадку – гнучкий колоноскоп, і тепер можемо обстежувати ще й кишківник.
Також наприкінці 2022 року ми придбали до відеостійки два датчики: гістероскоп, яким можна буде виявляти проблеми жіночі, як от поліпи в матці, та цистоскоп для огляду сечового міхура.
Кілька слів хочу сказати за нашу лабораторію - тут можна робити всі базові аналізи, які роблять комерційні лабораторії. Єдина різниця, що в нас потрібно взяти направлення лікаря: або сімейного, або лікуючого. Тобто витратити трохи часу. Але, на відміну від комерційних лабораторій, ці аналізи ми робимо безкоштовно.
Стосовно вартості обстежень: якщо воно проводиться за направленням сімейного або лікуючого лікаря, то ця процедура безкоштовна. Причому немає значення з якої лікарні виписане направлення: чи то Кагарлицької, а чи якоїсь іншої. Адже за хворого платить НСЗУ.
Тож, як бачите, у Кагарлицькій багатопрофільній лікарні зараз доступна рання діагностика всіх захворювань. Захворювання дихальних шляхів: флюорографія, рентген. Захворювання сечового міхура: цистоскоп, УЗД-апарат. Захворювання шлунково-кишкового тракту: відеогастроскоп з різними насадками. Наша лабораторія робить усі необхідні аналізи за направленням лікарів.
У планах є ще запуск у роботу придбання певного обладнання. Але про них розповімо, коли ці плани втіляться в життя.